خانه / آموزشی های اختصاصی مهندس کلاب / آموزش وردپرس / آموزش اصول اولیه کار با وردپرس، قسمت ۲۲: افزونه ها

آموزش اصول اولیه کار با وردپرس، قسمت ۲۲: افزونه ها

افزونه ها

وردپرس به عنوان سیستم مدیریت محتوا برای یک سایت امکانات خوب و قابل قبولی دارد. اما همیشه این قابلیتها برای مدیریت سایت کافی نیستند و در موارد زیادی مدیر سایت مجبور میشود برای دسترسی به این امکانات، اقدام به استفاده از افزونه های مختلف نماید. افزونه ها، همانند نرم افزارهایی هستند که با نصب شدن روی سایت، قابلیتهای جدیدی  به سایت اضافه میکنند برای مثال میتوان سایت وردپرسی را به یک فروشگاه تبدیل کرد، یا فرم نظرسنجی به سایت اضافه کرد، یا امکانات جدیدی به ویرایشگر نوشته ها اضافه کرد.

در ادامه، در مورد روش جستجو، نصب و فعال سازی افزونه ها را توضیح میدهیم.

جستجو و نصب افزونه (Plugin) در پیشخوان وردپرس

برای افزودن و نصب پلاگین جدید، همانند نصب قالب جدید، باید به خزانه افزونه های وردپرس مراجعه کنیم. برای اینکار میتوانید به آدرس https://wordpress.org/plugins/ مراجعه کنید. یا وارد پیشخوان وردپرس شده، از منو افزونه ها، گزینه افزودن را انتخاب کنید.

آموزش اصول اولیه کار با وردپرس، قسمت 22: افزونه ها

با انتخاب گزینه ویرایشگر، به بخش ویرایش کد پلاگینها منتقل میشوید.

بعد از وارد شدن به صفحه افزودن پلاگین، با صفحه ای مانند تصویر زیر مواجه میشویم:

 

آموزش اصول اولیه کار با وردپرس، قسمت 22: افزونه ها

همانطور که در تصویر مشاهده میکنید، اطلاعات هر افزونه در کادری نوشته شده است. این اطلاعات شامل، نام افزونه، توضیحات مختصری در مورد امکانات و قابلیتهای پلاگین، نام سازندگان آن، نسخه های وردپرس سازگار با آن، تعداد دفعات نصب شده و در حال فعالیت و تاریخ آخرین بروزرسانی است. مهمترین اطلاعاتی که برای هر افزونه باید به آن توجه کنیم، نسخه وردپرس سازگار با آن، تاریخ آخرین بروزرسانی و تعداد دفعات نصبهای فعال میباشد. درصورتی که روی تصویر پلاگین کلیک کنیم، پنجره جدیدی باز میشود که امکان دسترسی به توضیحات جامع، سوالات متداول، روش راه اندازی، تغییرات نسخه های مختلف و تصاویری از محیط افزونه قابل مشاهده خواند بود.

برای هر قابلیت که بخواهیم به وردپرس اضافه کنیم، تعداد زیادی پلاگین پیدا میکنیم که همه آنها وظیفه مورد نظر ما را انجام میدهند. اما، ما باید سعی کنیم پلاگینی را پیدا کنیم که مشکلات کمتری داشته باشد یا قابلیتهای بیشتری در اختیار ما قرار دهد. همچنین در صورتی که نسخه نرم افزار وردپرس به روزرسانی شد، پلاگین نیز به سرعت برای کار بر روی نسخه جدید وردپرس آماده شود. چون بعضا در بروزرسانی های وردپرس، بعضی ایرادهای امنیتی برطرف میشوند یا اینکه کلا تغییرات اساسی در وردپرس ایجاد میشود. درصورتی که پلاگین به سرعت بروز رسانی نشود، ممکن است برای سایت مشکلات امنیتی ایجاد کند یا اینکه با نسخه های جدید تر وردپرس به خوبی نسخه های گذشته کار نکند.

برای نصب پلاگین از طریق پیشخوان وردپرس، کافی است پس از پیدا کردن افزونه دلخواه روی دکمه هم اکنون نصب کن کلیک کنید. اندکی صبر کنید تا وردپرس پیغام اتمام نصب را نمایش دهد. به همین راحتی!!!

جستجو و نصب Plugin از سایتهای دیگر

سعی کنید از افزونه هایی که از سایت WordPress.org یا پیشخوان وردپرس قابل دسترس هستند استفاده کنید. افزونه هایی که در سایت WordPress.org قابل دسترس هستند، توسط کارشناسان این سایت کنترل میشوند و درصورتی که خطراتی برای سایتهایی که از آنها استفاده میکنند داشته باشند، از خزانه سایت حذف میشوند. پلاگینهای ناسالم میتوانند هک کردن سایت را برای هکرها آسان کنند و باعث ایجاد حفره امنیتی در سایت شما شوند.

در صورتی که میخواهید افزونه ای خارج از لیست افزونه های WordPress.org استفاده کنید، در صفحه افزودن افزونه، روی دکمه بازگذاری افزونه کلیک کنید و فایل فشرده شده افزونه را برای آپلود به سایت انتخاب کنید و گزینه هم اکنون نصب کن را فشار دهید.

مدیریت افزونه ها

بعد از نصب یک پلاگین، نوبت به فعال سازی آن میرسد. برای اینکار از منوی بخش افزونه ها، گزینه افزونه های نصب شده را انتخاب میکنیم تا به صفحه جدیدی منتقل شویم. در این صفحه میتوان لیست تمام پلاگینهای نصب شده را مشاهده کرد. در صورتی که بخواهیم پلاگینی را غیرفعال یا فعال کنیم میتوانیم با انتخاب گزینه فعال کردن یا غیرفعال کردن این کار را انجام دهیم. در صورتی که بخواهیم میتوانیم لیست پلاگینهای غیرفعال، یا فعال و.. را به صورت جداگانه مشاهده کنیم. همچنین اگر پلاگینی نیاز به بروز رسانی داشته باشد، پیغامی در زیر اسم آن پلاگین ظاهر میشود.

آموزش اصول اولیه کار با وردپرس، قسمت 22: افزونه ها

قابلیت استفاده از کارهای دسته جمعی (پاک کردن، بروزرسانی، غیرفعال کردن، فعال کردن) روی چندین پلاگین نیز در این صفحه قابل انجام است. میتوان با کلیک کردن روی گزینه افزودن به صفحه جستجو افزونه ها منتقل شد.

نکات آخر

  • راه های مختلفی برای دسترسی به تنظیمات و گزینه های مختلف پلاگینها وجود دارد. بعضی پلاگینها، در پیشخوان وردپرس منوی جدیدی ظاهر میکنند. بعضی در منوهای موجود آیکنهای جدیدی برای دسترسی ایجاد میکنند و بعضی دیگر اصلا در پیشخوان خود را نشان نمیدهند و برای دسترسی به تنظیمات آنها باید از بخش تنظیمات وردپرس یا بخش افزونه های نصب شده استفاده کرد.
  • در بعضی مفالات و سایتها دیده شده است لیستی از پلاگینها را معرفی شده و میگویند این پلاگین ها را حتما نصب کنید. نصب کردن پلاگین، یک حرکت (!!) کاملا اختیاری است. تنها در صورتی یک پلاگین نصب کنید که واقعا به قابلیتهای آن نیازمندید. در غیر این صورت، نصب کردن آنها فقط باعث کند کردن سایت میشود.
  • بعضی اوقات ممکن است با نصب یک پلاگین، سایت دچار مشکل شود. در این صورت، میتوانید با غیرفعال کردن تمام پلاگینها و فعال کردن تک تک آنها، Plugin مشکل ساز را شناسایی کنید.
  • درصورتی که دیگر قصد ندارید از یک پلاگین استفاده کنید، بهتر است بعد از غیرفعال کردن آنرا کلا پاک کنید. چون افزونه های نصب شده، هاست سایت شما را اشغال میکنند. بعدا به راحتی میتوانید نسخه جدیدتر آنرا نصب کنید.
  • برای مشاهده پیغام های بروزرسانی به صورت یکجا، میتوانید از منوی بخش پیشخوان، گزینه بروزرسانی ها را انتخاب کنید. یادآورهای بروزرسانی افزونه ها، قالبها و وردپرس در این بخش قابل مشاهده اند.
  • سعی کنید از پلاگینهایی که سازنده های معتبر دارند یا در مخزن سایت وردپرس قابل دسترس هستند استفاده کنید. پلاگینهای نامعتبر میتوانند باعث ایجاد حفره امنیتی در سایت شما شوند و راه را برای هکرها هموار کنند.
قسمت قبل: ابزارک ها                      قسمت بعدی: کاربران سایت

درباره‌ی سروش جواهریان

همچنین ببینید

پایتون را از کجا باید شروع کنیم؟

یادگیری پایتون را از کجا شروع کنیم؟ – بخش دوم – دانلود و نصب پایتون

Python.org قبل از شروع به یادگیری پایتون، باید مفسر و کتابخانه های استاندارد زبان پایتون …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *