خانه / آموزشی های اختصاصی مهندس کلاب / آموزش وردپرس / آموزش اصول اولیه کار با وردپرس، قسمت ۲۳: کاربر و پروفایل کاربری

آموزش اصول اولیه کار با وردپرس، قسمت ۲۳: کاربر و پروفایل کاربری

کاربر و شناسنامه کاربری

مدیریت بسیاری از سایتها به تنهایی کار دشواری میباشد و معمولا علاوه بر مدیرسایت، اعضای دیگری به عنوان نویسنده و ویرایشگر در سایت فعالیت میکنند. اگر یه یادداشته باشید در هنگام نصب وردپرس، یک حساب کاربری برای مدیر سایت ایجاد کردیم و از طریق آن میتوانستیم وارد پیشخوان وردپرس شویم و به مدیریت سایت بپردازیم. اما تفاوت بین حسابهای کاربری مختلف چیست؟ در چه حالتی باید از هر کدام از آنها استفاده کنیم؟ در ادامه جواب این سوالها را خواهیم داد.

انواع حسابهای کاربری

حسابهای کاربری میتوانند دارای ۵ نقش مختلف باشند. سطح دسترسی و امکانات این نقشها با هم متفاوت دارند و باید با دقت از آنها استفاده کرد. در ادامه نقشهای مختلف به ترتیب اهمیت و سطح دسترسی نوشته شده اند.

مشترک (Subscriber)

کاربران که حساب آنها به عنوان مشترک ایجاد میشوند، هیچ اختیاری در سایت ندارند و فقط میتوانند به مشاهده مطالب سایت بپردازند، در زیر پستها دیدگاه (کامنت) ایجاد کنند و در حساب کاربری خود (که شامل مشخصات آنها میشود) تغییراتی انجام دهند. این نقش، ابتدایی ترین نقشی است که میتوان برای کاربران سایت در نظر گرفت.

این دسته از مشترکین، اجازه نوشتن و یا انتشار پست ندارند و اجازه آپلود تصویر در هاست سایت را نیز ندارند.

استفاده از این نقش، معمولا در حالتی است که مطالبی در سایت داریم که فقط میخواهیم کاربران سایت آنها را مشاهده کنند. یا میخواهیم فایلهای سایت فقط توسط کاربران قابل دانلود باشند. یا کامنت گذاشتن را فقط محدود به مشترکان سایت کنیم.

مشارکت کننده (Contributor)

این دسته از یوزرها، علاوه بر اختیارات یک مشترک، اجازه ایجاد پست در سایت را دارند، ولی اجازه آپلود محتوای چندرسانه ای و انتشار پست را ندارند. پستهای آنها، باید بوسیله ویرایشگر منتشر شود. و نیز بعد از انتشار پستهایشان، نمیتوانند آنها را ویرایش کنند.

نویسنده (Author)

این دسته از کاربران، علاوه بر اختیارات یک مشارکت کننده، میتوانند به سایت فایلهای چندرسانه ای آپلود کنند و پستها و نوشته های خود را منتشر و ویرایش کنند. این دسته، نمیتوانند پستهای بقیه نویسنده های سایت را ویرایش کنند.

ویرایشگر (Editor)

این دسته از کاربران، اجازه نوشتن، ویرایش و انتشار پستهای خود را دارند. همچنین میتوانند نوشته های دیگر نویسنده ها و مشارکت کننده های سایت را مدیریت کنند. یعنی حذف، ویرایش و یا منتشر کنند. همچنین اجازه آپلود فایل به هاست سایت را نیز دارند.

اجازه مدیریت کامنتها، حذف، ویرایش و انتشار کامنتها نیز در اختیار ویرایشگر میباشد.

بعد از مدیرسایت، ویرایشگر بیشترین میزان اختیارات را دارد.

مدیرکل (Administrator)

این نقش، اجازه دسترسی به تمام قابلیتهای سایت را دارد. مدیریت پستها، افزونه های سایت، قالب های سایت، کامنتها و نیز ایجاد و یا حذف کاربران مختلف بخشی از اختیارات مدیر سایت میباشد.

تمام قابلیتهایی که در این دوره به شما معرفی کرده ایم و خواهیم کرد، از اختیارات مدیر سایت میباشند. در حقیقت، ما فقط با حساب مدیر سایت وارد پیشخوان وردپرس شده ایم.

افزودن مشترک جدید

افزودن مشترک جدید به سایت به دو روش انجام میشود. یا مشترک از طریق صفحه ثبت نام اقدام به نام نویسی میکند یا اینکه مدیر سایت کاربر جدیدی به سایت اضافه میکند. در بخش تنظیمات همگانی سایت، فیلدی با عنوان نقش پیشفرض کاربر تازه وجود دارد. این فیلد تعیین میکند که برای مشترکان جدید سایت چه نقشی را در نظر گرفته شده است. نقش کاربران بوسیله مدیرسایت قابل تغییر است.

برای افزودن کاربر جدید به سایت، از منوی بخش کاربران گزینه افزودن را انتخاب میکنیم. فرمی مانند تصویر زیر مشاهده میکنیم.

آموزش اصول اولیه کار با وردپرس، قسمت 23: کاربر و شناسنامه کاربر

برای ساختن حساب، فقط کافی است که ایمیل و نام کاربر را تعیین کنیم و برای حساب رمزی انتخاب کنیم. (به همین راحتی !!!!) به یاد داشته باشید که شناسه (نام کاربر) غیرقابل تغییر است.

ویرایش کاربر

برای ویرایش حسابهای کاربری میتوانید از منوی بخش کاربران، گزینه همه کاربران را انتخاب کنید. درصورتی که موس را روی هرکدام از اسامی نگه دارید، گزینه ویرایش یا حذف نمایش داده میشود.

آموزش اصول اولیه کار با وردپرس، قسمت 23: کاربر و شناسنامه کاربر

میتوانید با استفاده از اقدامات دسته جمعی، چند حساب را باهم پاک کنید یا نقش آنها را تغییر دهید. درصورتی که روی گزینه ویرایش کلیک کنید، با فرمی مانند تصویر زیر مواجه میشوید.

آموزش اصول اولیه کار با وردپرس، قسمت 23: کاربر و شناسنامه کاربر

در بخش ویرایش میتوانید اطلاعاتی مانند نام و نام خانوادگی، بیوگرافی کاربر و از این دست را اضافه و یا کم کنید.

توصیه های پایانی

  • سعی کنید حساب مدیرکل سایت تا حد امکان کم باشد . همچنین هر کسی را به مدیر سایت منصوب نکنید.
  • سعی کنید برای مدیرکل سایت دو حساب کاربری درست کنید. یکی به عنوان مدیر و دیگری یه عنوان ویرایشگر. در این صورت، زمانی که از رایانه های عمومی یا اینترنت نا مطمئن برای مدیریت سایت استفاده میکنید، درصورت هک شدن حساب شما، هکر نمیتواند خسارات زیادی به حساب شما وارد کند.
قسمت قبل: افزونه ها

درباره‌ی سروش جواهریان

همچنین ببینید

پایتون را از کجا باید شروع کنیم؟

یادگیری پایتون را از کجا شروع کنیم؟ – بخش دوم – دانلود و نصب پایتون

Python.org قبل از شروع به یادگیری پایتون، باید مفسر و کتابخانه های استاندارد زبان پایتون …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *