خانه / مهندسی ها / مهندسی کامپیوتر / آموزش مقدماتی مفاهیم کاربردی XML

آموزش مقدماتی مفاهیم کاربردی XML

1263286118

برای اینکه بفهمیم XML چیست ابتدا باید بدانیم XML از چه کلماتی تشکیل شده است.ما سعی می کنیم در این مقاله از طراحی سایت ،عناصر کلیدی مرتبط با تکنولوژی XML را تشریح و ارتباط آنها را بیان کنیم و جایگاه هر یک از آنها برای پیاده کنندگان و طراحان برنامه های اطلاعاتی تشریح کنیم.زبان XML تشکیل شده از Extensible ، Markup و Language می باشد و به طور کل یک سیستم ذخیره اطلاعات است که میتوان در زمینه های مختلف تعمیمش داد.

در ابتدا باید بدانیم XML برای شرح و بیان اطلاعات طراحی شده است و HTML برای نمایش دستورات نوشته شده استفاده می شود.لازم است بدانید که XML یک Markup Language مانند HTML است.
XML زیر مجموعه ساده شده‌ای از زبان SGML می‌باشد.  SGML یک زبان عمومی و پیچیده برای نشانه‌گذاری داده‌هاست که در دهه ۸۰ بوجود آمد و پدر زبانهای نشانه‌گذاری محسوب می‌شود. از آنجایی که SGML قابلیتهای زیادی داد زبان پیچیده ای هم محسوب می شود بنابراین انجمن وب XML را جانشین آن کرد زیرا این زبان ساده تر می باشد.

مشخصات فنی XML مخفف زبان نشانه گذاری قابل گسترش (eXtensible Markup Language) است. زبان های نشانه گذاری، مانند HTML یا XML، ابزار مورد استفاده برای شناسایی ساختارهای مختلف در یک صفحه وب می باشند. این زبان ها بیانگر یک مرورگر وب و یا یک برنامه هستند: این صفحه، دسته ای از متن نخواهد بود. بلکه شامل دستورالعمل ها و اطلاعات و همچنین داده هایی است که باید بر روی صفحه ظاهر شوند. انعطاف پذیری XML آن را برای کاربرد در رابطه با زبان های برنامه نویسی دیگر ( در طراحی سایت ) و برنامه های کاربردی پایگاه داده ایده آل می کند.
در اینجا چهار دلیل اساسی برای استفاده از xml به عنوان ابزاری در طراحی وب سایت ارائه شده است:

۱٫ سهولت: یادگیری XML آسان است زیرا شما بر طرح و ساختار صفحه کنترل دارید. برنامه نویسان در طراحی سایت ، نام عنصر مورد نظر خود را توسعه می دهند. این به این معنی است که هیچ محدودیتی برای تعداد برچسب هایی است که می تواند بر روی یک سند XML استفاده شود.

۲٫ متن قابل خواندن: XML می تواند از طریق اکثر مرورگرها و داده استخراج شده موثر منقطع شود. از آنجا که طراحی سایت یا به عبارت صحیح تر، طراحان سایت تمام ویژگی ها، برچسب ها و ساختار عناصر را خلق می کنند، XML می تواند دارای داده های متا و برچسب های قابل تشخیص SEO در هر نقطه باشند.

۳٫ محتوا : XML یک ظرف ذخیره سازی است. که باعث می شود محتوای صفحه از ظاهر آن با ارزش تر شود.XML بر روی داده ها تمرکز دارد نه ویژگی های چگونگی نوشتن کدها.

ایجاد فناوری XML یا زبان نشانه‌گذاری امتدادپذیر را باید بدون تردید یکی از بزرگترین و اساسی‌ترین گام‌هایی به حساب آورد که در مسیر حل مشکل مقیاس‌پذیری در اینترنت مدرن برداشته شده است.

پس از ایجاد XML توسط کنسرسیوم وب جهان‌شمول در سال ۱۹۹۶ دست‌اندرکاران بسیاری از پروژه‌های محاسبات گسترده به آن روی آورده‌اند.

به عنوان نمونه، تقریباً تمامی فناوری‌های خدمات وب، گرافیک برداری مقیاس‌پذیری، RDF و بسیاری از موارد دیگر تنها با XML انجام‌پذیر است. بر خلاف سندهای HTML و XHTML که در آنها از عناصر و بر چسب‌های از پیش تعبیه‌یافته استفاده می‌کنیم، در سندهای XML تمامی بر چسب‌ها را خود نامگذاری و انتخاب می‌کنیم.

اگر چه برچسب‌های متعددی می‌تواند در هر سند موجود باشد، فقط یکی از آنها نقش ریشه و در خود گیرنده سایر برچسب‌ها را بر عهده دارد.

XML به دو دلیل استاندارد می‌شود:

۱٫ تمام News Feederها (تغذیه‌کننده‌های خبری) با زبان رسمی XML کار می‌کنند. این News Feederها به RSS معروفند.

۲٫ XML به زبان جهانی فرمت‌های چاپ تبدیل می‌شود (CIP3).

چگونه می‌توان XML را بکار برد؟
با XML می‌توان:
– داده‌ها را خارج از HTML ذخیره کرد
– داده‌ها را بین دو سیستم ناهمسان مبادله کرد
– اطلاعات مالی را از طریق اینترنت مبادله کرد
– فایل‌های متن ساده را برای به اشتراک گذاشتن داده‌ها به کار برد
– فایلهای متن ساده را برای ذخیره داده‌ها به کار گرفت
– داده‌ها را در دسترس کاربران بیشتری قرار داد
– زبانهای جدید طراحی کرد
– داده‌های برنامه‌نویسان را از طریق اینترنت مبادله کرد

باز هم در این باره که XML چیست؟
– علائم اختصاری برای زبان نشانه‌گذاری قابل گسترش
– زبانی شبیه HTML
– طراحی شده برای توصیف داده‌ها
– تگ‌های از پیش تعریف شده ندارد
– از نوع سند یا شمای XML برای تعریف داده‌ها استفاده می‌کند
– برای برنامه‌نویسی تحت وب توصیه می‌شود

دانلود آموزش مقدماتی مفاهیم کاربردی XML

 

درباره‌ی گروه نرم افزاری مهندس کلاب

همچنین ببینید

دانلود کتاب “کلید موفقیت در رشته کامپیوتر را فشار دهید”

کتاب در یک نگاه این کتاب “راهنمای آنچه در دانشگاه به شما نمی آموزند!” لقب …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *