خانه / مهندسی ها / مهندسی شیمی / زندگینامه پروفسور محمد جامی الاحمدی

زندگینامه پروفسور محمد جامی الاحمدی

محمد جامی الاحمدی- دارای درجه پروفسورای شیمی
مردی برای امروز و آینده که رنج تحصیل در دوران جوانی، امروز از او یک قدرتمند علمی در روزگار میانسالی ساخته است…
زندگی نامه :
محمد جامی الاحمدی در سال ۱۳۳۲ درشهرستان تربت جام دیده به جهان گشود.
او دوران دبستان را در دبستانهای هاتفی و مرات گذراند و دوران دبیرستان را در دبیرستان هاتفی به اتمام رساند. علی رغم علاقه ای که به رشته ادبی داشت در رشته ریاضی دیپلم گرفت.
در دوران دبیرستان از محضر اساتیدی چون استاد احراری. استاد کریم زاده و استاد خمسه بهره جست.
jami در دانشگاه مشهد پس از سه سال لیسانس شیمی گرفت و برای ادامه تحصیل به انگلستان رفت.
او در دانشگاه بیرمنگام تغییر رشته داد به مهندسی و همزمان دو لیسانس گرفت . لیسانس مهندسی و لیسانس علوم.
سپس در همان دانشگاه بیرمنگام فوق لیسانس را در رشته مهندسی فرآیند که زیر مجموعه ای از مهندسی شیمی است گرفت . این مصادف با زمانی بود که یکسال از انقلاب ایران می گذشت.
او آماده می شد تا دوره دکترا را سپری نماید. طبق قوانین انگلیس دوره دکترا سه ساله بود .
محمد جامی الاحمدی که در آن زمان شاگرد پروفسور اسمیت بود مدرک دکترای خود را پس از دوسال گرفت و در سال ۱۹۸۲میلادی (۱۳۶۱) موفق به اخذ درجه دکترا گردید. هنوز هم در انگلستان کسی تا به حال در این رشته مدرک دکترا را دو ساله نگرفته است.
بعد از آن در پروژه ای بنام ( post doctoral ) که در ایران فوق دکترا ترجمه شده مشغول شد . در همین زمان بود که از ایران با وی تماس گرفتند که باید با ایران بازگردد و این به خاطر نیاز دوره جنگ بود.
او در سال ۱۳۶۱ به دعوت وزارت نفت به ایران آمد که طبق برنامه آن زمان علاوه بر تدریس در قسمتهای فنی نفت مانند مخازن نفتی و صنایع پتروشیمی، کار صنعتی هم می کرد. اعزام وی به اهواز همزمان با اولین ترمی بود که دانشگاه ها بعد از انقلاب باز می شد .
در سال ۱۳۶۶ سازمان ملل دنبال اجرای طرحی به نام صنعت un.op بود . او ویک تیم ایرانی توانستند این پروژه را برای ایران بگیرند. سرمایه این کار حدود یک میلیون دلار بود که محمد جامی الاحمدی با این سرمایه توانست مرکزتحقیقات دانشکده نفت را بنیان گذاری کند.
همزمان با این پروژه او به دعوت کشور نیوزلند به دانشگاه فرکلند رفت و علاوه بر تدریس کارهای تحقیقاتی خود را نیز ادامه داد. در طول پنج سال تدریس در این دانشگاه او بیش از ۶۰ مقاله علمی نوشت.
از سال ۱۳۷۱ که به ایران آمد رئیس و مسئول مرکز تحقیقات صنعت نفت بود.
در امر تحصیل اساتید او پروفسور نورمن . دکتر اسمیت. پروفسور ریچاردسون . پروفسور بریورچ بودند. اما او هیچگاه تشویق های پدرش و استاد احراری معلم دوران دبیرستانش را از یاد نمی برد.
او به سه زبان زنده دنیا ( انگلیسی. فرانسوی و فارسی ) صحبت می کند.
افتخارات:
– دریافت جایزهTMS آمریکا در سال ۱۹۹۱ میلادی برای ارائه بهترین مقاله در زمینه Mineral Processing
– شیمیدان برجسته کشور در صنعت سال ۱۹۹۳ از طرف انجمن شیمی و مهندسی ایران
– دریافت جایزه TMS برای دومین بار به خاطر خدمات علمی در سال ۱۹۹۴
– دریافت Chair Of Visiting Professorship از دانشگاه surrey از سال ۱۹۹۴ تا کنون
– دریافت جایزه انجمن مهندسین معدن. مواد و نفت آمریکا برای خدمات علمی و کاربرد علم در صنعت در سال ۱۹۹۵
– دریافت جایزه Mike A Krill Award از انجمن انتقال حرارت کشور انگلستان در سال ۱۹۹۷
– دریافت جایزه کارمند نمونه وزارت نفت از آقای خاتمی در سال ۱۹۹۸
– عضویت افتخاری در انجمن علمی سلطنتی کشور نیوزیلند در سال ۱۹۹۸
– دریافت جایزه ارائه بهترین مقاله علمی در زمینه پدیده Nucleate Boiling از کنگره انتقال حرارت کشور کانادا
– دریافت جایزه Asia and Pacific Nations Inclusion Award با ذکر اسم در کتابهای Whos Who
– دریافت جایزه علمی انجمن مهندسین شیمی کشور کانادا به عنوان محقق نمونه سال ۲۰۰۰
– دریافت جایزه خوارزمی در تحقیقات بنیادی از آقای خاتمی در سال ۲۰۰۱
– پژوهشگر برتر وزارت نفت در سال ۲۰۰۵
– دریافتVisiting Professorship در سال ۲۰۰۳ از دانشگاه اشتوتگارت و مرکز تحقیقات و فضائی کشور آلمان
هیچ کس شکی ندارد که پدر انتقال جرم در ایران دکتر محمد جامی الاحمدی است.
پروفسور محمد جامی الاحمدی هم اکنون استاد دانشکده نفت و ورزیدنت پروفسور دانشگاه ساری انگلیس است و با مرکز تحقیقات انرژی و فضائی آلمان و دانشگاه اشتوتگارت آلمان همکاری می کند. از زمینه های تحقیقاتی و مطالعاتی ایشان می توان به EOR و حرکت سیال در محیط های متخلخل اشاره کرد.

ایشان به معنای واقعی کلمه عالم هستند و در عین حال بسیار متواضع و فروتن هستند. همواره با دانشجویان خود بسیار محترمانه رفتار میکنند و با لفظ “مهندس” از آن ها یاد می کنند . کسانی که حتی یکبار با ایشان ملاقات داشته اند شیفته اخلاق و منش و علم و تواضع این مرد بزرگوار شده اند . در ضمن دکتر جامی یکی از علاقمندان ادبیات می باشند که در هم صحبتی با ایشان می توانید به این موضوع پی ببرید .

متن فوق برگرفته از یکی از پیج های فیسبوک است که زندگی نامه ایشان را منتشر کرده است . از منابع موجود در اینترنت و تجربه های شخصی از ملاقات با ایشان هم اندکی برای  نگارش این متن استفاده شده است .

پی نوشت :‌ به زودی جزوه و فایل های صوتی مربوط به ارائه ” انتقال جرم ” دکتر جامی در مهندس کلاب قرار داده خواهد شد . 

درباره‌ی احسان عبدالهی

زندگی در صدف خویش گهر ساختن است ...

همچنین ببینید

آگهی استخدام شرکت تولیدی و صنعتی پارسا پلاستیک (پاپکو)

شرکت تولیدی و صنعتی پارسا پلاستیک (پاپکو) تولید کننده لوازم التحریر اداری ، سمیناری ، …

۶ نظر

 1. واقعا جالب بود ، اگر بخواهیم حساب و کتاب عقلانی و واقعی نسبت به عمر و زندگی خود داشته باشیم باید بگوییم علمای علم در زندگی برنده شدند. توسعه علم و دانش و پژوهش یکی از نشانه های عشق به زندگی است .علمای علم، عاشقان عرصه علم هستند و خوشا به حالشان که دراین دنیایی که مردم دچار سرگردانی و حیرانی و یا ارضا شدید خواسته های مادی و هوسی خود هستند ، آنها به دنبال علم و توسعه ان رفتند و نام خود را در این راه ثبت کردند. این ها نعمتهایی ست که خدا به هر کس عطا نمی کند
  ان شا الله ایشان سلامت و تندرست باشند

 2. بنده دانشجوی ایشان هستم در حال حاضر و در مقطع کارشناسی ارشد در حال اتمام درسم.باید بگویم که بسیاری از مسائل علمی و خارح از آن شیوه صحیح زندگی را از ایشان تا حدود زیادی فرا گرفتم و حقیقتا هم نشینی با ایشان و صرف ساعت ها زمان برای هم کلام شدن با ایشان باعث رقم خوردن مفیدترین ساعت های زندگی میشود.
  البته شنیده ام که اخیرا دوران بازنشستگی ایشان فرارسیده و اولا برای دانشجویان آینده دانشگاه صنعت نفت که نمیتوانند از حضور این استاد گران قدر استفاده کنند، متاسفم و پس از آن برای مجموعه ی وزارت نفت و دانشگاه صنعت نفت متاسفم که جهت ابقای راس هرم اساتید دانشگاه و شخصی که اعتبار علمی دانشگاه صنعت نفت در سطح دنیا در سالیان اخیر به نام ایشان است تلاشی نمی کنند. حقیقتا که ایشان وزنه بسیار سنگینی در عرصه علمی هستند.
  و در پایان خطاب به نگارنده عرض میکنم که دکتر جامی الاحمدی طبق صحبت های خودشان در داحل کشور جز در دانشگاه صنعت نفت در هیچ دانشگاهی چ در مقطع فوق لیسانس و چه در مقطع دکتری، تدریس نکرده اند.
  موفق باشید.

  • ممنو از تذکرتان . این متن قبلا در فیسبوک منتشر شده بود و ما هم تصمیم گرفتیم تا در مهندس کلاب گرامیداشتی هرچند کوچک برای ایشان بگیریم . ولی باز هم از تذکر به جای شما ممنون و در متن الاح خواهیم کرد .

 3. سلام من سال ۱۳۷۲ دانشجوی ایشان در رشته مهندسی شیمی دانشگاه نفت اهواز بودم. استاد معروف در سطح بین الملل و متواضع در شهر اهواز مقالات ممتاز و پژوهشهایی انجام می داد و همان سال ۱۹۹۲ مرد علمی سال معرفی شد. آقای پروفسور مولر هم یادمه مقالات مشترک مینویسند. طالب علم و دانشمند ماب و باسوادترین استاد دانشگاه بود. متشکر از این اطلاع رسانی و بها قایل شدن برای پروفسور مطرح جهانی در مهندسی شیمی و انتقال حرارت وجرم, قبل از از دست دادن.
  فرخی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *