خانه / کاربردی برای مهندس های خلاق / معرفی کتاب “مرجع کامل طراحی PLANT با PDMS”، آموزش نرم افزار PDMS به زبان فارسی

معرفی کتاب “مرجع کامل طراحی PLANT با PDMS”، آموزش نرم افزار PDMS به زبان فارسی

 

  • توضیحات کتاب
  • فصل اول
  • فهرست

✅ آموزش نرم افزار PDMS به زبان فارسی

مرجع کامل طراحی PLANT با PDMS

مرجع کامل طراحی PLANT با PDMS
مرجع کامل طراحی PLANT با PDMS

بی ‏شک صنایع نفت، گاز و پتروشیمی‏ را می ‏توان صنایع برتر علمی‏ و اقتصادی قرن حاضر دانست. شواهد و قرائن سیاسی و اقتصادی در جهان امروز و تلاش دولتمردان، بنگاه‏ها و شرکت‏های خصوصی کوچک و بزرگ برای ورود به این عرصه و ارائه‏ خدمات، بر این گفته صحه می‏گذارد. در این میان، طراحی و مهندسی، پیش‏ نیاز مبرم و البته دیر شناخته شده‏ این صنایع است. کاری که در سال‏های اخیر با ورود نرم ‏افزارهای پیشرفته ‏کامپیوتری و پس از سال‏ها خو گرفتن به پکیج‏هایی همچون AutoCAD، کم کم جای خود را در پروژه‏ های نفت و گاز پیدا می‏کند. در کشور ما ایران نیز هر ساله ده ‏ها پروژه‏ متنوع در عرصه‏ نفت و گاز و پتروشیمی ‏توسط شرکت‏های خارجی و داخلی، طراحی، مهندسی و اجرا می‏شود. با وجود تجربیات گرانبهای مهندسین و پیمانکاران این عرصه، عدم مستندسازی و طراحی‏های اولیه‏ دقیق عموماً در فازهای اجرایی مشکلات عدیده‏ ای برای پیمانکاران و کارفرمایان ایجاد می‏کند به طوری که اکنون در بسیاری از نقاط جهان، پروژه‏ ها به دلیل طراحی‏های نادرست، دچار بازنگری‏های هزینه‏ بر شده و وقفه‏ های طولانی در به سرانجام رساندن این پروژه ‏ها به وجود آمده است. اینجاست که اهمیت توجه هرچه بیش‏تر به طراحی و مدل‏سازی اولیه و استفاده از نرم ‏افزارهای تخصصی در این زمینه نمود پیدا می‏کند.
???? آنچه که اکنون شاهد آن هستیم، ورود این نرم افزارهای تخصصی به عرصه‏ صنعت کشور است اما فقدان منابع آموزشی و مراجع علمی ‏مرتبط با این نرم ‏افزارها، برای متخصصین و مهندسین طراح و نیز برای دانش‏ آموختگان جویای کار به نوبه‏ خود مشکل بزرگی است. یکی از این نرم ‏افزارهای تخصصی که رفته رفته در اکثر شرکت‏های ایرانی نیز جای سایر بسته ‏های نرم افزاری مشابه خود را می‏گیرد، نرم ‏افزار PDMS است. این نرم‏ افزار محصول شرکت AVEVA و در زمره‏ کارآمدترین و قدرتمندترین نرم‏ افزارهای مدل‏سازی صنایع نفت، گاز و پتروشیمی‏ در دنیا است که در اکثر کشورها به عنوان اولین انتخاب در مقایسه با نرم افزارهای مشابه مورد استفاده قرار میگیرد. توانایی این نرم ‏افزار در مدل‏سازی همه جانبه و امکان گرفتن خروجی‏های متنوع، آن را در نوع خود منحصر به فرد کرده است.
???? مجموعه‌ آموزشی ما که اکنون جلد اول آن در اختیار شماست، به معرفی و آموزش نرم ‏افزار PDMS برای کاربردهای مختلف اعم از سطوح مقدماتی و پیشرفته پرداخته است. آموزش‏های این مجموعه‌ بر مبنای ساختار نرم افزار و اولویت کاربرد ماژول‏های آن تقسیم ‏بندی شده است.
???? جلد اول مشتمل بر شش فصل و روش آموزش گام به گام با انجام یک پروژه‏ واقعی است. پس از آشنایی کلی با نرم‏افزار در فصل اول، در فصل دوم انجام پروژه با آموزش دو کاربرد اصلی‏ترین بخش نرم افزار یعنی ماژول Design و کاربردهای Pipe Work و Equipment آغاز شده است. در فصل سوم مدل‏سازی کامل Structure و کاربردهای مختلف و متنوع آن آموزش داده شده است.
???? پس از مدل‏سازی سه بعدی قسمت‏های اصلی Plant، نوبت به گرفتن نقشه‏ های Detail، Plan‏ها و سایر مستندات فنی مورد نیاز کارفرما می‏رسد که در فصل چهارم و با آموزش ماژول Draft به آن پرداخته‏ ایم. فصل پنجم نحوه‏ گرفتن خروجی‏ها و Reportهای متنوع از اقلام پروژه را آموزش می‏دهد. در فصل پایانی کتاب، آموزش مدیریت پروژه و ساخت یک پروژه‏ واقعی را در ماژول Admin آموزش داده‏ ایم.
???? به همراه کتاب یک عدد CD شامل پروژه‏ انجام شده در کتاب ارائه می‏شود که در آخرین بخش فصل ششم نحوه‏ انتقال اطلاعات پروژه‏ حاضر به نرم ‏افزار آموزش داده شده است.
در جلد دوم این مجموعه، آموزش سایر کاربردهای ماژول Design ( مانند Hanger & Support و HVAC) و ماژول Draft ( مانند ADP، Draft Admin)، آموزش کامل ماژول‏های IsoDraft، Spooler و ماژول‏های کاتالوگ ‏نویسی (Paragon، Specon)، ماژول Administartion Lexicon و ماژول‏های Monitor، Propcon و نیز برخی نرم ‏افزارهای جانبی مانند PDMS Review و PDMS Catview ارائه خواهد شد و در مواقع لازم با برخی دستورات برنامه نویسی در PDMS آشنا خواهیم شد.

یکی از برترین و قدرتمندترین نرم‏ افزارهای مدل‏سازی Piping در جهان، نرم‌افزار PDMS می‏باشد. PDMS (Plant Design Management System)، محصول شرکت AVEVA (CADCENTRE سابق)، یک نرم‏ افزار انگلیسی می‏باشد. این نرم ‏افزار ما را قادر می‏سازد که یک مدل کاملاً سه بعدی از سایت‏های خود (واحدهای فرایندی، شیمی‏ و پتروشیمی، نفت و گاز و بخش‏های مختلف مکانیک شامل پایپینگ، تجهیزات، ساپورت‌ها، بخش‏های سازه‏ای و الکتریکال) توسط کامپیوتر تولید کرده، ویرایش کنیم. در ساخت این مدل اطلاعات زیادی مربوط به مکان، سایز و مشخصات، جنس و هندسه، شماره و tag هر بخش، ذخیره می‏شود. تمام این اطلاعات در دیتابیس‏های طبقه‏بندی شده‏ی نرم‏افزار نگه‏داری می‏شوند. هم‌چنین می‏توان انواع خروجی‏ها را از مدل سه بعدی و از انواع دیتابیس‏های آن اعم از نقشه‏ های planهای دو بعدی (Drawing)، نقشه‏های Isometric، انواع گزارش‏ها شامل لیستی از تجهیزات، لیست متریال (MTO) و مانند آن گرفت.
نرم‏افزار PDMS را می‏توان تحت شبکه نصب کرد تا کاربران همزمان روی قسمت‏های مختلف یک پروژه کار کنند. مدیریت پروژه در نهایت می‏تواند اطلاعات ذخیره شده در هر دیتابیس را Accept کرده و آن‏ها را به پروژه اضافه کند. هر کاربر می‏تواند ضمن طراحی بخش مربوط، اطلاعات و بخش‏های مختلف طراحی شده توسط کاربران دیگر را نیز مشاهده و از آن‏ها استفاده کند. نحوه‏ ی ارتباط بین دیتابیس‏ها را مدیر پروژه تعریف می‏کند.
نرم‏افزار PDMS امکانات بسیار زیادی برای قوی‏تر کردن طراحی و نیز طراحی مدل با کم‏ترین مشکلات در اختیار یک کاربر قرار می‏دهد:
۱- حفظ پیوستگی و ارتباط صحیح اطلاعات در طراحی:
انتخاب جنس و سایز اعضای یک سیستم Piping، بسیار وقت‏گیر و پر اشکال است. در PDMS تمام این اطلاعات در کاتالوگ ذخیره می‏شوند، به طوری که طراح قادر به تغییر آن‏ها نیست و تنها حق انتخاب دارد. همچنین برای یک خط مشخص در سیستم، نرم‏افزار به طور اتوماتیک مشخصات خط را بررسی و برای انتخاب عضو بعدی و جدید، انتخاب‏هایی معقول و منطقی را در اختیار کاربر قرار می‏دهد. این انتخاب از بین Specهای پیش‏فرض نرم‏افزار یا Specهای نوشته شده توسط کاتالوگ‏نویس پروژه برای انواع کاربردهای طراحی اعم از طراحی Piping، طراحی ساپورت و Hanger، طراحی HvAc، Cable Tray و طراحی Structure صورت می‏گیرد.
۲- بررسی اتصال صحیح بین اعضای یک سیستم Piping از جمله هم‏ترازی اعضا (Alignment)، طول صحیح fittingها و انتخاب صحیح Rating فلنج‏ها.
۳- جلوگیری از تداخل بین اعضا و گزارش تداخل‏های نامتعارف موجود در مدل (Clash checking)
۴- اندازه و Labelگذاری اتوماتیک تمام نقشه‏های دو بعدی برگرفته از مدل سه بعدی.
۱-۲ نحوه‏ی استفاده از نرم‏افزار PDMS برای طراحی یک Plant
مراحل اصلی انجام یک پروژه و طراحی کامل و دقیق آن برای تولید انواع مستندات مورد نیاز کار فرما به شرح زیر است:
۱- ساخت پروژه و تنظیمات مربوط به مدیریت پروژه و تیم‏های کاری
۲- ساخت کاتالوگ و Specهای مورد نیاز پروژه
۳- طراحی بخش‏های مختلف Plant
۴- چک کردن مدل از نظر پیوستگی و سایر خطاها (ماژول Design)
۵- تولید نقشه‏های مورد نیاز از مدل (نقشه‏های plot plan، ایزومتریک و planها)
۶- تولید گزارش‏های درخواستی برای بخش‏های مختلف خرید و مالی (MTO و مانند آن).
۱-۳ ماژول‏های PDMS
برای انجام مراحل مختلف طراحی یک Plant، نرم‏افزار PDMS ماژول‏های مختلفی را تعبیه کرده است (برای جلوگیری از تداخل کارها و نیز تقسیم وظایف بین تیم‏های مختلف طراحی یک Plant).
این ماژول‏ها به چهار گروه اصلی زیر تقسیم می‏شوند که هر گروه شامل چند ماژول می‏باشد:
گروه ۱- ماژول‏های طراحی
– ماژول Design
اصلی‏ترین ماژول طراحی یک Plant و دارای یک محیط سه بعدی طراحی با قابلیت‏های فراوان برای جانمایی و مشاهده‏ی مدل است. تمام قسمت‏های یک Plant در این ماژول ساخته می‏شوند. این ماژول با ماژول‏های کاتالوگ و Spec برای انتخاب المان‏های طراحی ارتباط مستقیم‏ دارد. در این ماژول می‏توان خطاهای طراحی، تداخل‏ها و مانند آن را چک کرد و گزارش‏های مختلفی را می‏توان از مدل به عنوان خروجی گرفت. طراحی‏های هر بخش را می‏توان در دیتابیس‏های تعبیه شده توسط Admin پروژه ذخیره کرد. این دیتابیس‏ها همگی از نوع Design هستند.
– ماژول Spooler
برای ساخت Spool از بخش‏های مختلف یک مدل است. هر Spool یک بخش آماده‏ای از Plant برای ساخت یک‏پارچه و محل به محل سایت می‏باشد. از Spoolهای مدل می‏توان در ماژول ISoDraft نیز استفاده کرد.
گروه ۲ ماژول‏های Drafting
– Draft

ماژول Draft برای ساخت Drawingهای اندازه و علامت‏گذاری شده‏ (Annotated) از بخش معینی از یک مدل در Scaleهای مختلف به کار می‏رود.
تمام این اطلاعات برای ساخت Drawing از مدل سه بعدی خوانده می‏شود و تمام اطلاعات تولید شده توسط این ماژول در دیتابیس Draft (دیتابیس از نوع PADD) ذخیره می‏شوند. تمام علایم در Drawingها (اعم از tag،Line number و…)، را می‏توان مستقیماً از مدل سه بعدی Design خواند و یا این‏که علایم جدیدی در محیط Draft ساخت. تمام تغییرات ایجاد شده برای مدل در محیط Design، نقشه‏ های تولید شده در Draft را نیز به طور اتوماتیک متأثر خواهد کرد.
– IsoDraft
برای تولید نقشه ‏های Isometric به همراه ابعاد، علایم و MTO مربوط ازمدل سه بعدی یا از Spool‏های تولید شده در ماژول Spooler است. اطلاعات این ماژول در دیتابیس‏هایی از نوع ISOD ذخیره می‏شود.
گروه ۳ ماژول‏های کاتالوگ‏نویسی
– Paragon
برای تولید یا ویرایش کاتالوگ‏های یک پروژه به صورت سه بعدی به کار می‏رود. کاتالوگ یک پروژه در PDMS، هندسه، اطلاعات مربوط به نحوه‏ اتصال، اطلاعات Obstruction و سایر اطلاعات جزئی و المان‏های steel work، Pipe work، HVAC و Cable Tray را تعیین می‏کند.
عموما” هر شرکت طراح، کاتالوگ‏های پروژه ‏های خاص خود را دارا می‏باشد. این کاتالوگ‏ها می‏توانند برای بسیاری از پروژه‏ های آن شرکت قابل استفاده باشند.
– Specon (دارای محیط Command line)
برای ساخت یا ویرایش Specهای مختلف از بین کاتالوگ‏ها به کار می‏رود. یک Spec، بخش معینی از یک کاتالوگ برای استفاده‏ خاص از آن است. مثلا” Spec خطوط فولاد ضد زنگ، خطوط pvc و پلی اتیلن.
اطلاعات مربوط به کاتالوگ‌نویسی در دیتابیس مربوط (از نوع CATA) ذخیره می‏شود.
گروه۴ ماژول‏های مدیریت پروژه
– Admin
مدیریت پروژه‏، ساخت یک پروژه و تعیین بخش‏های مختلف کاری آن و نحوه‏ ارتباط آن‏ها را بر عهده دارد.
برای هر پروژه، تیم‏های مختلف کاری تعریف می‏شود. هر تیم وظیفه معین دارد و خود دارای کاربران مربوط به خود است. برای نمونه تیم طراحی، تیم کاتالوگ نویسی، تیم مدیریت پروژه و مانند آن.
مدیریت پروژه، امکانات دیگری را برای merge کردن چندین پروژه، برای استفاده از دیتابیس‏های یک پروژه در پروژه‏ دیگر و غیره هم دارد. اطلاعات این ماژول در دیتابیس‏های System نگه‏داری می‏شود.
– Lexicon (دارای محیط Command line)
برای تعریف خواص مورد نظر کاربر (UDA: User-Defined Attributes) برای المان‏های مورد استفاده در طراحی یا کاتالوگ نویسی توسط مدیریت پروژه (یا هر کاربری که مدیر پروژه به او اجازه‏ این کار را داده باشد) به کار می‏رود. اطلاعات این ماژول در دیتابیس آن (از نوع Dictionary) ذخیره می‏شود.
گروه۵ سایر ماژول‏ها
– Propcon (دارای محیط Command)
برای ذخیره ‏سازی اطلاعات مربوط به متریال یک پروژه از قبیل مدول‏های یانگ، ضرایب متنی و غیره که برای انتقال یک پروژه به یک نرم‏افزار تحلیل تنش مانند CAESAR IIبه کار می‏رود.
– Monitor
برای مشاهده‏ کاربران جاری، پروژه‏ی جاری، دیتابیس‏های فعال پروژه و سایر اطلاعات در خصوص پروژه (به ویژه اگر PDMS تحت شبکه نصب شده باشد) به کار می‏رود.
همچنین کاربرد بسیار مهم آن در استفاده‏ معمولی نرم‏افزار، Switch کردن از یک ماژول به ماژول دیگر یا از یک User به User دیگر و نیز تغییر Password ورود به نرم ‏افزار برای یک User می‏باشد.
۱-۴ محصولات جانبی شرکت AVEVA برای طراحی Plant
● نرم ‏افزار Catview که به عنوان یک نرم افزار کمکی در ترکیب با ماژول‏های Specon و Paragon برای نوشتن و ویرایش انواع Spec به کار می‏رود.
● نرم ‏افزار Review که برای گرفتن عکس، فیلم و انیمیشن از مدل سه بعدی به کار می‏رود. می‏توان عناصر طبیعی مانند دریا و آسمان را هم به مدل اضافه کرد. این عمل در ماژول Design از منوی Utilities/Export امکانپذیر است که در بخش PDMS Review توضیح داده خواهد شد.
● VPE: Vantage Plant Engineering:
این نرم ‏افزار برای ذخیره ‏سازی اطلاعات مهندسی یک پروژه به کار می‏رود و دارای دو کاربرد اصلی است:
-VPE workBench
– VPE P & ID
● VPRM: Vantage Plant Resource management:
محصولی است برای کنترل پروژه‏ شامل کاربردهای اصلی زیر:
– material
– Documents
– progress
– Costs
در شکل‏های زیر ارتباط بین نرم افزارهای بالا را مشاهده میکنید.
● Stress-C خروجی اطلاعات شبکه‏ی Piping به نرم‏افزار تحلیل تنش CAESAR II.
● Stress-T خروجی اطلاعات شبکه‏ی Piping به نرم‏افزار تحلیل تنش Triflex.
● III PDMS Staad: خروجی اطلاعات شبکه‏ Piping به نرم‏افزار تحلیل تنش STAAD III.
● PDMS Router: تعیین اتوماتیک Route سیستم Piping.
● PDMS Global: نرم ‏افزاری با قابلیت نصب تحت شبکه.
● PDMS PE-Direct: برای ورود نقشه ‏های P&ID از نرم‏افزار Visio.

● PDMS ImPLANT-I: ورود اطلاعات از MicroStation.
● PDMS ExPLANT-I: Exportکردن اطلاعات به MicroStation.
آخرین ورژن نرم ‏افزار PDMS که به بازارهای اروپا وارد شده است، ورژن ۱۲ است که از نظر گرافیکی پیشرفت فوق ‏العاده ‏ای داشته و نیز قابلیت‏های جانبی و نرم افزارهای کمکی مانند
AVEVA Cable Design 12.0، AVEVA Multi DisciPline Supports 12،
AVEVA Outfitting 12، AVEVA P&ID 3D IntegraTor 12،
AVEVA P&ID Manager12 و AVEVA Pipe Stress Interface 12 به همراه آن ارائه شده است.
۱-۵ نصب نرم ‏افزار تحت شبکه
در نصب نرم ‏افزار تحت شبکه (PDMS GLOBAL) یک کامپیوتر به‏ عنوان SERVER انتخاب می‏شود. در یک درایو این SERVER یک فولدر PDMS ایجاد و آن را در شبکه، SHARE می‏کنیم. این فولدر را به عنوان یک MAP DRIVE با یک نام دلخواه (برای نمونه P) معرفی می‏کنیم. تمامی کامپیوترهای شبکه (LOCAL COMPUTERS : SEAT) باید از این فولدر یک MAP DRIVE تعریف کنند تا به لیست درایوهای آن‏ها نیز افزوده شود. اکنون در مسیر p:\ نرم ‏افزار PDMS را نصب می‏کنیم که سایر SEATها نیز آن را می‏بینند. اکنون SHORTCUT فایل PDMS.BAT را روی Desktop همه‏ SEATها قرار می‏دهیم تا از همه آن‏ها قابل اجرا باشد.

فصل ۱- آشنایی با نرم افزار PDMS و ساختار آن
۱-۱- مقدمه
۱-۲- نحوه‏ استفاده از نرم افزار PDMS برای طراحی یک Plant
۱-۳- ماژول‏های PDMS
۱-۴- محصولات جانبی شرکت AVEVA برای طراحی Plant
۱-۵- نصب نرم افزار تحت شبکه
فصل ۲- ماژول
Design- Pipe Work/Equipment
۲-۱- مقدمه
۲-۲- Pipework/ Equipment
۱-۲-۲- نحوه ذخیره سازی اطلاعات در دیتابیس ‏های طراحی
۲-۲-۲- ورود به ماژول Design
۲-۲-۳- قسمتهای مختلف محیط نرم افزار
۲-۲-۴- آغاز مدلسازی یک پروژه در Design
۲-۲-۵- مروری بر دستورات کاربردی در طراحی
۲-۲-۶- Data Consistency Check
۲-۲-۷- Session Comments
۲-۲-۸- مشاهده تغییرات در دیتابیس جاری (DB Changes)
۲-۲-۹- نکات مهم و حرفه ‏ای در انجام عملیات گرافیکی روی مدل ۳ بعدی
۲-۲-۹-۱- Selection
۲-۲-۹-۲- امکانات View
۲-۲-۹-۳- عملگر Model Editor
۲-۲-۹-۴- Quick pipe Routing در مد Model Editor
۲-۲-۹-۵- سایر امکانات مهم گرافیکی
۲-۲-۱۰- Properties
۲-۲-۱۱- ساخت المان‏های ۲ یا ۳ بعدی کمکی در محیط طراحی ۳ بعدی
۲-۲-۱۲- Claiming/Unclaiming
۲-۲-۱۳- DB Listing
۲-۲-۱۴- مشاهده نقشه Isometric یک مدل در محیط Design
۲-۲-۱۵- لیست- گروه- My Data
۲-۲-۱۶- تغییر آرایش ‏ساختار هایرارکی دیتابیس در PDMS
-۲-۱۷- ورود و سوییچ بین ماژول‏های PDMS
فصل ۳- ماژول Design- STRUCTURE
۳-۱- مقدمه
۳-۲- Beam & Columns
۳-۲-۱- مدلسازی Beam & Columns
۳-۲-۲- مروری بر دستورات کاربردی در طراحی Beam & Column
۳-۲-۳- لیست کلمات اختصاری SNode‏ها و P-Line‏های انواع پروفیل ها
۳-۳- PANELS & PLATES
۳-۳-۱- مقدمه
۳-۳-۲- مدلسازی Panel & Plate
۳-۳-۳- Penetration
۳-۳-۴- Panel Connection
۳-۴- Walls & Floors
۳-۵-ASL Modeller
۳-۵-۱- (Asscessways) Platform
۳-۵-۲- ساخت Penetration از صفحه کف Platform
۳-۵-۳- ساخت المانهای Stair (نردبان- پله)
۳-۵-۴- ساخت Ladder
۳-۵-۵- ساخت المانهای
KickPlate, Handrail, Post
۳-۵-۶- اصلاح جزئیات المانهای ASL
فصل۴- Draft
۴-۱- مقدمه
۴-۲- انواع Application‏ها در ماژول Draft
۴-۲-۱- کاربرد General
۴-۲-۲- کاربرد
ADP (Automatic Drawing Production)
۴-۲-۳- کاربرد Auto Draft:
۴-۲-۴- کاربرد AdministratiOn
۴-۳- کاربرد General
۴-۳-۱-‏هایرارکی دیتابیس Draft
۴-۳-۲- ساخت المان‏های‏ هایرارکی Draft DB
۴-۳-۳- View
۴-۳-۳-۱- انواع view
۴-۳-۴- ۳D view
۴-۳-۵- Labelling
۴-۳-۶- Dimensioning
۴-۳-۷- سایر امکانات کاربرد General
۴-۴- کاربرد ۲D Draft
۴-۴-۱-‏هایرارکی ۲D Draft
۴-۴-۲- ساخت المان‏های sheet Note/ View Note
۴-۵- Section Planes (S. P)
۴-۵-۱- مقدمه
۴-۵-۲- ساخت Section Plane
۴-۵-۳- Editکردن یک Section Plane
۴-۵-۴- Editکردن Plane‏های پلهدار (Stepped Planes)
۴-۵-۵- Showing the clipping0
۴-۶- کاربرد Auto Draft
۴-۶-۱- آشنایی با کاربرد Auto Draft
۴-۶-۲- Drawing Editor
۴-۶-۳- Frame Editor و Symbol Editor
فصل ۵- تولید گزارش در PDMS
۵-۱- مقدمه
۵-۲- انواع گزارش‏های
Template
۵-۳- تهیه یک گزارش به وسیله
Report Templates
۵-۴- ساخت یک Report
۵-۴-۱- تولید گزارش
۵-۴-۲- کنترل فرمت ستون
(Columns Layout)
۵-۴-۳- Sorting و Totalling
۵-۴-۳-۱- Sorting
۵-۴-۳-۲- Totalling
۵-۵- تولید گزارش‏های انتخابی (Selective Reports)
فصل ۶- ماژول ADMIN
۶-۱- آشنایی با ماژول ADMIN
۶-۲- دیتابیس‏ها در PDMS
۶-۲-۱- انواع دیتابیس در PDMS
۶-۲-۲- ارتباط بین DB‏های مدل (Model DBs )
۶-۳- پروژه
۶-۳-۱- ساختار یک پروژه در PDMS
۶-۳-۲- چگونگی ذخیره سازی DB‏ها در یک پروژه
۶-۴- المان‏های Admin
۶-۴-۱- Team و User
۶-۴-۲-دیتابیس
۶-۴-۳- MDBs
۶-۴-۴- Database Sessions،‏ BackTrack و Stamps
۶-۵- ایجاد یک پروژه در PDMS
۶-۶- ساخت المانهای اولیه Admin
۶-۶-۱- ساخت Team و User
۶-۶-۲- ساخت دیتابیس
۶-۶-۳- DataBase Set
۶-۶-۴- MDBs (MULTI DATABASES)
۶-۶-۵- MultiWrite Database Extracts (MW DB)
۶-۷-Extracts
۶-۷-۱- انواع Extracts
۶-۷-۲- مزایای Extractنسبت به یک DB MW ساده
۶-۷-۳- خانواده Extract
۶-۷-۴- نحوه کار با Extract‏ها
۶-۷-۵- Refreshing
۶-۷-۶- Flushing
۶-۷-۷- Release، ISSUE، DROP
۶-۷-۸- ساخت Extract DB
۶-۷-۹- نامگذاری و شماره DB Extract
۶-۷-۱۰- Working Extracts (WE)
۶-۷-۱۰-۱- استفاده از Working Extracts
۶-۷-۱۰-۲- Issue کردن از یک Working Extract
۶-۷-۱۱- کنترل کردن Extract
۶-۷-۱۲- Variant Extracts (VE)
۶-۷-۱۳- Extract Sessions
۶-۷-۱۴- Revert کردن Extract‏ها
۶-۷-۱۵- Merge کردن تغییرات برای Extracts
۶-۷-۱۶- Expunging
۶-۸- Stamp
۶-۸-۱- آشنایی با Stamp
۶-۸-۲-‏هایرارکی Stamp
۶-۸-۳- ساخت Stamp
۶-۸-۴- Modify کردن خواص Stamp
۶-۹- Data Access Control: DAC
۶-۱۰- تعریف ACR، Role و Scope
۶-۱۰-۱- Role
۶-۱۰-۱-۱- ساخت Roleو Perop

۶-۱۰-۲- ساخت Scope
۶-۱۰-۳- ACR‏ها و گروه‏های ACR
۶-۱۱- مدیریت پروژه در ماژول Admin
۶-۱۱-۱- Replicate کردن پروژه
۶-۱۱-۲- Expunge
۶-۱۱-۳- Merge و Backtrack کردن Session‏های دیتابیس‏ها
۶-۱۱-۳-۱- Merge
۶-۱۱-۳-۲- Backtracking
۶-۱۱-۴- تعریف فونت‏های پروژه
۶-۱۱-۵- اصلاح ماژول‏های نرم افزار
۶-۱۱-۶- ماکروهای بین دیتابیس‏ها (Inte-DB- Macros)
۶-۱۱-۷- دیتابیس‏های توزیعی
۶-۱۱-۸- (DICE) Data Integrating Checking
۶-۱۱-۹- Reconfiguration
۶-۱۱-۹-۱- روشهای کپی کردن دیتابیس‏ها
۶-۱۱-۹-۲- دستور Reconfiguration
۶-۱۱-۹-۳- انتقال اطلاعات بین چندین پروژ
۶-۱۱-۱۰- سایر امکانات مدیریت پروژه

 

جهت تهیه این کتاب به لینک زیر مراجعه کنید:

خرید کتاب مرجع کامل طراحی PLANT با PDMS

درباره‌ی احسان عبدالهی

زندگی در صدف خویش گهر ساختن است ...

همچنین ببینید

دانلود جزوه مکانیک سیالات ۱ دکتر جیرانی دانشگاه امیر کبیر

لینک دانلود جزوه مکانیک سیالات ۱ دکتر جیرانی دانشگاه امیر کبیر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X