خانه / کاربردی برای مهندس های خلاق / کارآفرینی و راه اندازی کسب و کار / اندر احوالات تب کارآفرینی این روز ها- قسمت اول: کارآفرین بشویم یا نه؟

اندر احوالات تب کارآفرینی این روز ها- قسمت اول: کارآفرین بشویم یا نه؟

اندر احوالات تب کارآفرینی این روز ها

سال جدید شروع شده و طبق هر سال بسیاری از ما تصمیم گرفته ایم کاری بزرگ بکنیم. خیلی از ما تصمیم گرفته ایم کارآفرینی کنیم یا به اصطلاح این روز ها استارت آپ خودمان را راه اندازی کنیم. همگی داستان های موفقیت کارآفرین ها را شنیده ایم و حالا خودمان تصمیم گرفته ایم که کسب و کاری ایجاد کنیم . ماهیت این کار به خودی خود خیلی بد نیست و این روز ها هم افراد کارآفرین یا به اصطلاح استارت آپی تشویق می شوند اما مشکل این است که خیلی از ما نقطه آخر موفقیت ها را میبینیم . نقطه اوج فلان کسب و کار یا استارت آپ که الان موفق شده و به رشد و سود دهی رسیده انقدر برای ما جذاب است که ما حاضریم ریسک های پرخطری داشته باشیم و این ریسک های غیر منطقی را غالبا با داستان رها کردن دانشگاه بیل گیتس و استیو جابز توجیه میکنیم و داستان های شروع از گاراژ آن ها هم بسیار جذاب به نظر میرسند.

اما واقعیت چیست ؟ چرا ما فقط داستان های موفقیت را میبینیم و شکست هایی که آن ها متحمل شده اند را نمی بینیم؟ یا حتی چرا داستان های شکست افرادی که شروع کردند و به جایی نرسیدند برای ما گفته نمی شود؟ نتیجه دیدن نقطه اوج کسب و کار های موفق اینست که ما هم بدون هیچ تجربه ای کسب و کاری را راه انداری میکنیم و به دلیل نداشتن صبر و یا تصمیم های اشتباه و یا متخصص نبودن در ان کار شکست میخوریم .

اتفاقی که سال ها موارد بسیاری از ان ها را شاهد هستیم. خیلی از ما دوست داریم کارآفرین باشیم چون از لفظ کارآفرین و بنیانگذار خوشمان می آید و آنقدر سخرانان انگیزشی در گوشمان خوانده اند که ” اگر رویای خودت را نسازی، کسی تو را استخدام خواهد کرد که رویایش را بسازی “، که ما را ناخودآگاه به فردی تبدیل میکند که حتما باید کسب و کار خودمان را داشته باشیم.اما بیایید یک بار با خودمان صادق باشیم و ببینیم آیا ویژگی های یک کارآفرین را داریم و آیا میتوانیم سبک زندگی کارآفرینی را تحمل کنیم یا نه؟ یا در اگر در شغل خودمان بمانیم و متخصص تر شویم میتوانیم مفیدر تر باشیم و از خودمان رضایت داشته باشیم؟ چون بسیاری از تصمیم هایی که میگیریم ریشه در رضایت ما از زندگی دارد.

در بخش های بعدی مطالب کارآفرینی مهندس کلاب بیشتر در مورد ویژگی های کارآفرین ها با هم صحبت خواهیم کرد.

این سری مطالب کارآفرینی را می توانید در کانال تلگرامی مهندس کلاب دنبال کنید.

درباره‌ی احسان عبدالهی

زندگی در صدف خویش گهر ساختن است ...

همچنین ببینید

مرغ همسایه

مستند مرغ همسایه-قسمت ۱-بابک ناصری ، از تورونتو تا انوشیروان روحانی

سری مستند های مرغ همسایه در مرد تجربه مهاجرین ایرانی است. در این سری مستند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X