خانه / سرگرمی مهندس های سخت کوش / از رنجی که میبریم

از رنجی که میبریم

چندین سال است که قرار است در کشورمان با حمایت از تولید، هم بیکاری را از بین ببریم و هم باعث پیشرفت اقتصاد نداشته مان بشویم. اما چیزی که در عمل می بینیم دقیقا در جهت عکس این شعار هاست . البته همانطور که از اسمش می آید، شعار است، یعنی باد هوا…
هفته پیش ویدیویی به دستم رسید که در آن یکی از تولیدکنندگان با سابقه که حدود پنجاه سال سابقه تولید داشت، حرف های تکان دهنده ای زد. شاه بیت حرف هایش این بود که “بعد از ۴۵ سال تولید کردن و زحمت کشیدن الان نباید از مشکلات حرف برند”. حرف درستی هم میزد، خیلی درست. میگفت چرا بانک ها با ۲۹ درصد وام میدهند؟ چرا تولید کننده باید ۲۵ درصد سودش را مالیات بدهد؟ شاید اگر خودم سابقه تولید نداشتم از این حرف ها ساده عبور میکردم ولی واقعا اوضاع تولید خراب است و صحبت های این تولیدکننده قدیمی واقعیت محض است. مگر تولید چقدر سود دارد که باید این همه نزول به بانک و دولت داد! وام هایی با نام حمایت از تولید ولی در جهت تعطیل کردن تولید!
مدام دم از حمایت از تولید داخل میزنیم. اما وقتی صحبت حمایت از تولیدکننده ها می شود فقط چند شرکت خاص و محدود حمایت میشوند و بقیه را نمیبینیم . البته این ندیدن هم به خاطر حمایت از دوستان دلالشان است که یک شبه قرار است میلیاردها تومان سود فقط از تغییر نرخ تعرفه ها به جیب بزنند . البته حق میدهم، بالاخره این دلالان رانت خواری که مالیات نمیدهند در این کشور سهم دارند ولی خب سهمشان کمی تا قسمتی خیلی زیاد است! نوش جانشان! مثل اینکه میگویند این پول ها کاملا حلال است و فقط به پول تولید مالیات و هزار چیز دیگر شامل میشود، چون برایش زحمت کشیده شده و ارزش افزوده ایجاد کرده. حمایت از تولید داخل به معنای حمایت از #پراید_۳۰_میلیونی نیست. اتفاقا این خیانت به صنعت و تولید است، چون طبق هر اصول اخلاقی و انسانی و دینی و هر اصول دیگری گرانفروشی و و تحمیل فروش جنس بی کیفیت و هزار فریب دیگر گناه است.
امیدوارم که ما مردم، خودمان با حمایت از تولیدکنندگان داخلی کاری کنیم که حداقل حال خودمان خوب شود.
نیازی هم به آمدن سال جدید نیست تا بخواهیم تغییری ایجاد کنیم . از همین لحظه میتوانیم کلی کار با همفکری هم انجام دهیم .
پی نوشت: پیشنهاد میکنم ویدیوی زیر که مربوط به درد و دل یکی از تولید کنندگان داخلی است را حتما ببینید:

درباره‌ی احسان عبدالهی

زندگی در صدف خویش گهر ساختن است ...

همچنین ببینید

مرغ همسایه

مستند مرغ همسایه-قسمت ۱-بابک ناصری ، از تورونتو تا انوشیروان روحانی

سری مستند های مرغ همسایه در مرد تجربه مهاجرین ایرانی است. در این سری مستند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X