سال نود و پنج و #هشتگ

در روز های اول سال نود و شش بود که متن زیر را در کانال مهندس کلاب منتشر کردیم و بازخورد بسیار مناسبی از سمت کاربران و دوستان مهندس کلاب دریافت کردیم . تصمیم گرفتیم تا همین متن را در مهندس کلاب هم منتشر کنیم. در ادامه می توانید متن “سال نود و پنج و #هشتگ ” مطالعه کنید:

سال نود و پنج و هشتگ

⏪سال نود و پنج و #هشتگ

سال نود و پنج سال جالبی بود برای همه. جالب از این نظر که اتفاقاتی افتاد که باعث شد خودمون و جامعه مون رو بیشتر بشناسیم . اتفاقاتی که اگر هر کدوم در هر زمان و مکان دیگری می افتاد طوفانی به پا میکرد . البته طوفان که به پا شد اما از نوع توییتری و تلگرامی!
#پلاسکو، اتفاقی که حاشیه هاش باعث شد اصل موضوع و مشکل اصلی یعنی اهمال کاری مدیریتی رو فراموش کنیم. ساختمان های زیادی در انتظار بحران هستن ولی اصولا ما عادت به پیشگیری نداریم شاید این رو یک فرهنگ غربی میدونیم یا اصلا حوصله نجات دادن جون #مردم رو نداریم. پلاسکو به سرعت فراموش شد. فداکاری آتش نشان هامون فراموش شد. نبود امکانات در مواقع بحرانی فراموش شد. ساختمان های غیر استاندارد ولی سود ده فراموش شدن. انسانیت هم فراموش شد. فقط به پیج ها و کانال ها و وبسایت های ما مدتی #جو_انسان_دوستی داد.
#حادثه_قطار تبریز-مشهد هم به سادگی و با مقصر شناخته شدن دو نفر فراموش شد ولی فرسوده بودن ناوگان حمل و نقل کشور اصلا به چشم نیومد. همونطور که فاجعه #اتوبوس_سربازان _وطن به چشم نیامد. چند روزی با این کلمات بازی کردیم و مثلا همدردی کردیم و صفحات و کانال هامون رو با این موضوعات تزئین کردیم و رفتیم سراغ موضوع بعدی…
#کولبر ها هم که نشانه ای از ضعف ما در مدیریت اشتغال کشور بود هم اومد و رفت ولی چیزی که دیده نشد خانواده های این کولبرانی بود که زیر #بهمن بی توجهی و تحلیل های بیهوده ما دفن شدن. درسته که ما آدما خیلی فراموشکاریم اما فراموش کردن فاجعه کولبر ها دلیلی بر این نمیشه مشکلات اونا هم حل شده. مشکل اشتغال کوردستان زیبا نیاز به #هشتگ نداره به غیرت و همت و تلاش نیاز داره…
امسال اتفاقات خیلی زیادی توی فرهنگ و اجتماع و سیاست ما افتاد و به جای اینکه به جریانی تبدیل بشه که حرکت مثبتی رو به وجود بیاره بیشتر تبدیل به #هشتگ شد. هشتگ هایی که احساس کردیم با به اشتراک گذاشتن اون ها در پیج های خصوصی و یا گروه هایی که عضو هستیم در حل مشکلات اون ها داریم کاری انجام میدیم ولی در واقع دیدیم که هیچ حرکت رو به جلویی به وجود نیومد. ولی دیدیم که این هشتگ ها نتونست گرهی از سیل #سیستان_و_بلوچستان و فاجعه زیست محیطی #خوزستان باز کنه. مردم این مناطق به جای #هشتگ نیاز به #وفای_عهد دارن.
در سال نو همیشه برای هم آرزوی سالی خوش داریم، آرزویی که خودمون هم نمیدونیم سر و تهش کجاست. شاید بهتر باشه امسال برای هم آرزوی #آگاهی کنیم. آرزوی سالی که #دیدگاهمون نسبت به خودمون و اطرافمون بهتر بشه و حال خوب و تغییر نگرشی که هر کدوم در خودمون به وجود میاریم تأثیرش رو در جامعه ببینیم. در ضمن آرزوی سالی رو داشته باشیم که در اون کتاب خوب بخونیم. و در نظر داشته باشیم که خوندن یک کتاب خوب و فهمیدن اون بهتر از خوندن ده تا کتاب هستش که هیچی ازش متوجه نشیم.
اقبال لاهوری میگه: «زندگی در صدف خویش گهر ساختن است»

بیشتر به فکر خودمون و ساختن خودمون باشیم.
سال نو مبارک????

 

درباره‌ی احسان عبدالهی

زندگی در صدف خویش گهر ساختن است ...

همچنین ببینید

معرفی آلبوم ” طرح نو”

گرمی، صمیمیت و بی آلایشی: ویژگی هایی که همچون گذشته در اثر جدید سهیل نفیسی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X