خانه / معرفی کتاب های مهندسی / معرفی کتاب “اصول شبیه‌سازی در مهندسی شیمی از مبتدی تا پیشرفته با ASPEN PLUS”

معرفی کتاب “اصول شبیه‌سازی در مهندسی شیمی از مبتدی تا پیشرفته با ASPEN PLUS”

 

 

اصول شبیه‌سازی در مهندسی شیمی با ASPEN PLUS از مبتدی تا پیشرفته
اصول شبیه‌سازی در مهندسی شیمی با ASPEN PLUS از مبتدی تا پیشرفته

در سال های اخیر، استفاده از نرم‌افزارهای شبیه‌سازی فرآیند، در مهندسی شیمی مورد توجه قرار گرفته است به طوری‌که در کشور ما دروسی مانند کارگاه نرم‌افزار در مهندسی شیمی و یا شبیه‌سازی ‌فرآیند در مهندسی شیمی به عنوان دروس اصلی در این رشته‌ی دانشگاهی وارد شده‌اند تا مهندسان شیمی را با اصول شبیه‌سازی واحد‌های عملیاتی آشنا نمایند. از میان نرم‌افزارهای موجود برای شبیه‌سازی فرآیند‌های شیمیایی، Aspen Plus که محصول شرکت Aspen Technology آمریکا می‌باشد، گوی سبقت را از میان رقبای خود ربوده است به طوری ‌که این نرم‌افزار در بسیاری از شرکت‌ها و دانشگاه‌های معتبر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حال حاضر، بیش از ۸۰۰ دانشگاه و بالغ بر ۱۵۰۰ شرکت در دنیا شامل ۳۰ شرکت اول نفتی، ۵۰ شرکت اول شیمیایی و ۱۴ شرکت از ۱۵ شرکت اول دارویی دنیا، از این نرم‌افزار استفاده می‌نمایند.
در کشور ما کتب متعدد و در عین حال مشابه‌ای در زمینه‌ی آموزش نرم‌افزار Aspen Plus به چاپ رسیده است. هرچند این کتب به کاربران، استفاده از این نرم‌افزار را آموزش می‌دهند اما فقدان کتابی با شیوه‌ی آموزشی متفاوت و نوین که به عنوان یک مرجع درسی دانشگاهی اصول و مفاهیم شبیه‌سازی در مهندسی شیمی را آموزش دهد، احساس می‌شد. از این‌رو، تألیف کتابی با خصوصیات مذکور در سال ۱۳۸۷ توسط مؤلفین مجرب کتاب حاضر آغاز شد و در سال ۱۳۹۳ به پایان رسید. کتاب حاضر محصول گردآوری تجربیات مؤلفین کتاب در آموزش این درس در صنایع و دانشگاههای داخل و خارج از کشور و هم‌چنین استفاده از این نرم‌افزار در تحقیقات علمی است. خصوصیات بارز این کتاب که آن را از سایر کتب مشابه متمایز می‌کند، عبارت‌اند از:
• مثال‌ها و مطالب این کتاب به کمک نسخه‌ی Aspen V7.aspenONE که آخرین نسخه رایج در داخل کشور می‌باشد، تهیه شده‌ است.
• این کتاب تنها کتاب شبیه‌سازی است که یک پل ارتباطی بین شبیه‌سازی توسط Aspen Plus و مقالات علمی برقرار می‌کند. به بیان دیگر، کتاب حاضر خوانندگان را دعوت می‌نماید تا پس از فراگیری اصول اولیه‌ی شبیه‌سازی، مهارت خود را با مطالعه‌ی مقالات علمی مرتبط در زمینه‌ی شبیه‌سازی با Aspen Plus افزایش دهند. این امر به خوبی کاربرد Aspen Plus را در پروژه‌ها و تحقیقات دانشگاهی و صنعتی نشان می‌دهد و می‌تواند دانشجویان دوره‌ی تحصیلا‌ت تکمیلی را با موضوعات تحقیقاتی مختلف در شبیه‌سازی فرآیند، آشنا کند.
• این کتاب می تواند به عنوان یک مرجع و راهنمای آموزش شبیه سازی برای اساتید این درس به کار گرفته شود. دراین کتاب مثال ها، تفاسیر و تمرین های هدف مندی برگرفته از متون معتبر علمی قرار داده شده است که برای مدرسین این درس مفید خواهند بود.
• در اکثر فصول این کتاب سعی شده است که اطلاعات تئوری مورد نیاز برای آن فصل، برای خواننده بازگو شود. در واقع ما بر این باوریم که بهترین شیوه‌ی تدریس و یاد‌گیری شبیه‌سازی واحد‌های عملیاتی، تفسیر نتایج حاصل از شبیه‌سازی و انطباق آن با آموخته‌های تئوری در دروس دانشگاهی مهندسی شیمی می‌باشد.
• این کتاب طوری طراحی شده است که کاربران با خواندن آن اصول شبیه‌سازی را فراگیرند و بتوانند این اصول را در استفاده از هر نرم‌افزار شبیه‌ساز دیگری به کار برند.
• در این کتاب سعی شده است که کاربران با پیغام‌های خطا که در حین شبیه‌سازی توسط نرم‌افزار اعلام می‌شود، آشنا شوند. در واقع ما نمی‌خواهیم که کاربران فقط وارد‌کننده‌ی اعداد ارائه‌شده در مثال‌های این کتاب در محیط نرم‌افزار باشند، بلکه آن‌ها باید قادر به تفسیر پیغام‌های خطا و رفع آن در کلیه‌ی شبیه‌سازی‌هایی که در آینده انجام می‌دهند نیز باشند.
خصوصیات فوق می‌تواند کتاب حاضر را به عنوان یک مرجع مناسب برای شبیه‌سازی فرآیند در مراکز دانشگاهی و هم‌چنین در صنایع مرتبط با مهندسی شیمی مبدل سازد. کتاب حاضر به گونه‌ای تألیف شده است که اصول پایه و اصلی شبیه‌سازی را به شما آموزش می‌دهد تا شما بتوانید این اصول را در حین استفاده از نسخه‌های مختلف Aspen plus و نرم‌افزارهای دیگر به کار ببرید. مجموعه‌ی حاضر شامل دو بخش اصلی می‌باشد که عبارت‌اند از:
۱- بخش شبیه‌سازی مقدماتی که برای دانشجویان دوره‌ی کارشناسی و تحصیلات تکمیلی مهندسی شیمی توصیه می‌شود. این بخش منطبق بر سرفصل درسی دروس “کارگاه نرم‌افزار در مهندسی شیمی” و”شبیه‌سازی فرآیند” می‌باشد.
۲- بخش شبیه‌سازی پیش‌رفته که برای دانشجویان مهندسی شیمی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا قابل استفاده است. این بخش منطبق بر سرفصل‌های دروس “جداسازی چند‌جزئی” و “‌شبیه‌سازی پیشرفته” می‌باشد.البته در چاپ های بعدی این کتاب مباحث متنوع دیگری به بخش‌های مقدماتی وپیشرفته اضافه می گردد.

هریک از بخش‌های مقدماتی و پیشرفته از ۳ قسمت اصلی به نام‌های مقدمه، مثال و تمرین تشکیل شده‌اند. در قسمت مقدمه مروری بر اصول تئوری مورد نیاز برای فراگیری آن فصل ارائه شده است. مثال‌های کتاب عموماً برگرفته از کتب و مقالات معتبر علمی می‌باشند که نه تنها کار با محیط Aspen Plus را آموزش می‌دهند بلکه به صورت هدف‌مند مفاهیم مقدماتی و پیشرفته مهندسی شیمی را هم تعلیم می‌دهند. در داخل و انتهای هر فصل تعدادی تمرین بدون جواب قرار داده شده است که این تمرینات برای خوانندگان علاقه‌مند طراحی شده است. سطح تمرینات از مثال‌های ارائه شده در آن فصل بالاتر است. در نتیجه خوانندگان باید پس از اطمینان از فراگیری فصل مورد نظر و در جهت تقویت مهارت خود در شبیه‌سازی به سراغ این تمرین‌ها بروند.
در تألیف هر فصل نحوه آموزش بر این فرض استوار بوده است که خواننده از محیط نرم‌افزار در ارتباط با آن فصل هیچ‌گونه آشنایی اولیه نداشته است اما فصول پیش‌نیاز آن فصل را به خوبی فرا گرفته است. البته در همه حال فرض بر این است که خوانندگان گرامی از دانش کافی در مهندسی شیمی برای فهم مطالب کتاب بهره‌مند هستند. در هر جایی هم که لازم بوده است پیش‌نیاز تئوری از ابتدا به طور جامع توضیح داده شده است. جدول ۱ پیش‌نیاز هر فصل از کتاب را ارائه می‌دهد. تأکید ما بر این است که خوانندگان گرامی حتماً پیش از مطالعه هر فصل فصول پیش‌نیاز را مطالعه نمایند.
در تألیف این کتاب، از کتب و مقالات علمی مختلفی استفاده شده است که در بخش مراجع در هر فصل به آن‌ها اشاره شده است. در هر حال، تعدادی از مسائل حل‌شده و نکات ارائه‌شده در کتاب حاضر، از جزوه‌ی درسی دکتر مهدی عمویی ترک محله در دانشگاه‌های مختلف کشور و همین‌طور دانشگاه‌های خارج از کشور اقتباس شده است. دکتر عمویی از طرف دانشگاه کلارکسون(Clarkson) آمریکا و دانشگاه فنی خاورمیانه (Middle East Technical University) ترکیه به عنوان یکی از مدرسین و نمایندگان دانشگاه‌های مذکور به کمپانی .Aspen Tech معرفی شده بود تا در جهت بهبود کیفیت تدریس درس شبیه‌سازی در این دانشگاه هااز منابع آموزشی کمپانی .Aspen Tech بهره‌مند شود. در نتیجه تجربیات گران‌بهای به دست آمده از این مسؤولیت به کتاب حاضر نیز منتقل شده است.
هدف اصلی مؤلفین از گرد‌آوری این مجموعه، تشویق و هدایت مخاطبین به تفکر و تحقیق می‌باشد. در واقع دانشجویان و مهندسان با مطالعه‌ی این کتاب، در مسیر صحیح فراگیری شبیه‌سازی فرآیند قرار می‌گیرند.

جهت خرید این کتاب می توانید به لینک زیر مراجعه کنید:

مشاهده مشخصات و خرید کتاب “اصول شبیه‌سازی در مهندسی شیمی با ASPEN PLUS از مبتدی تا پیشرفته”

درباره‌ی احسان عبدالهی

زندگی در صدف خویش گهر ساختن است ...

همچنین ببینید

ایمنی در کارگاه

معرفی کتاب ایمنی در کارگاه

امروز به معرفی یکی از کاربردی ترین کتاب ها در حوزه ایمنی و مدیریت که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X