خانه / معرفی کتاب های مهندسی / معرفی کتاب ایمنی در کارگاه

معرفی کتاب ایمنی در کارگاه

ایمنی در کارگاه
ایمنی در کارگاه

امروز به معرفی یکی از کاربردی ترین کتاب ها در حوزه ایمنی و مدیریت که توسط انتشارات اندیشه سرا منتشر شدهاست، میپردازیم. در مقدمه این کتاب توضیحات جامع و کاملی در مورد این مساله اساسی که باید در محیط کار ارائه شده که در ادامه میخوانیم .
در دنیای پیشرفته‌ی کنونی که واحدهای مختلف صنعتی، معدنی، کشاورزی و دیگر مشاغل روز به روز با انتقال تکنولوژی‌های مختلف در حال رشد و توسعه می‌باشند، کماکان انسان محور اصلی کلیه فعالیت‌ها می‌باشد. نیروی کار چه آن دسته از کارگرانی که فعالیت بدنی سنگین انجام می‌دهند و چه آن‌ها که به کارهای فکری و اداری مشغول‌اند، همه مستقیم یا غیر مستقیم در تماس با عوامل مختلف و خطرات گوناگونی هستند که به نوعی سلامت آن‌ها را تهدید می‌کند.
یکی از عوامل بروز حوادث و بیماری‌های شغلی ناآگاهی کارگران از ایمنی است. رفع نقایص موجود در سیستم کنترلی سازمان، مسؤولیت مستقیم مدیران است. تهیه و آماده‌سازی شرایط کاری مناسب و ایمن نقش مهمی در پیش‌گیری از بروز حوادث دارد.
برخی مدیران ممکن است شعار ایمنی در محیط کار بدهند، در صورتی که با چگونگی آن آشنایی ندارند و فقط منافع مالی و سود خود را در نظر می‌گیرند. آن‌ها از این مهم نیز غافل هستند که برای بازدهی و سود‌آوری بیشتر، لازم است که با یک بینش سیستمی باز، به فکر سلامت همکاران و ایمن‌سازی محیط و ابزار کار باشند.
کار‌گاه به محلی گفته می‌شود که در آن افرادی با استفاده از ابزار و ماشین‌آلات و مواد، فرآیند تولید و آماده‌سازی و یا تعمیرات را به سرانجام می‌رسانند. شاغلین در کارگاه‌ها دارای ویژگی، تخصص و تجارب متفاوت می‌باشند و ابزار و تجهیزات و مواد اختصاصی برای کار خود دارند، البته احتمال استفاده‌‌ی هم‌زمان از وسایل و انجام کار مشابه برای هریک از شاغلین نیز در کارگاه وجود دارد.
همه روزه شاهد تعداد قابل توجهی حادثه و بیماری‌ شغلی ناشی از کار در جوش‌کاری، کار در مخازن تحت فشار، در کارگاه‌ها‌ی تعمیراتی و ساخت و ساز و صنایع مختلف از جمله ذوب فلزات می‌باشیم که این‌گونه حوادث و بیماری‌ها، در اغلب موارد منجر به فوت، معلولیت، از کارافتادگی و سوختگی‌های شدید می‌شوند.
کارگران شاغل در هر کارگاه لازم است علاوه بر داشتن مهارت و دانش کار تخصصی، اصول اولیه‌ی چگونگی محافظت از خود را بدانند و با روش‌های پیش‌گیری از بروز حوادث مختلف انسانی، محیط زیستی و تجهیزاتی آشنایی داشته باشند و از طرف دیگر، کارفرمایان با آگاهی از قوانین و مقررات مربوط، زمینه‌های رعایت اصول ایمنی و بهداشت را فراهم نمایند.
در این کتاب سعی شده است ضمن توضیح اجمالی برخی از مشاغل در کارگاه‌ها و چگونگی استفاده از ابزار و تجهیزات مختلف، اشاراتی مختصر به اهمیت نکات عمومی ایمنی در مشاغل مختلف کارگران در بخش‌های صنعتی شود. بدیهی است که تأکید بر این نکات و تکرار آن‌ها می‌تواند در پیش‌گیری از بروز حوادث تکراری‌، مهم تلقی گردند.
به این امید که گروه‌های هدف (کلیه‌ی شاغلین در کارگاه‌ها) با فراگیری و به‌کارگیری مطالب این کتاب بتوانند ضمن چگونگی حفظ و مراقبت از خود نقش مؤثری در فرهنگ‌سازی ایمنی و پیش‌گیری از بروز حوادث و بیماری‌های شغلی داشته باشند و دیگر شاهد بروز مکرر حوادث با علل تکراری نباشیم.

برای مشاهده فهرست این کتاب ماربری به لینک زیر مراجعه کنید:

کتاب ایمنی در کارگاه

درباره‌ی احسان عبدالهی

زندگی در صدف خویش گهر ساختن است ...

همچنین ببینید

برنامه‌ريزي فرآيند از طراحي تا تخمين هزينه توليد

معرفی کتاب برنامه‌ریزی فرآیند از طراحی تا تخمین هزینه تولید

امروزه سمت و سوی صنایع تولیدی در جهان استفاده از مهندسین مسلط بر فرآیندهای تولیدی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X