خانه / معرفی کتاب های مهندسی / معرفی کتاب تحلیل مسائل مهندسی به روش اجزا محدود با ABAQUS

معرفی کتاب تحلیل مسائل مهندسی به روش اجزا محدود با ABAQUS

تحلیل مسائل مهندسی به روش اجزا محدود با ABAQUS
تحلیل مسائل مهندسی به روش اجزا محدود با ABAQUS

یکی از کتاب های جامعی که در زمینه آموزش نرم افزار آباکوس – ABAQUS منتشر شده را در ادامه معرفی خوهایم کرد . این کتاب توسط انتشارات اندیشه سرا منتشر شده و در ادامه میتوانید مقدمه این کتاب را مطالعه کنید .

ABAQUS یک نرم‌افزار قدرتمند می‌باشد که اساس آن بر روش اجزاء محدود بنا نهاده شده است و توانایی حل مسائل خطی و مسائل غیر خطی پیش‌رفته را دارا می‌باشد. این نرم‌افزار به طور گسترده در مباحث مهندسی مکانیک و عمران مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی از علل گستردگی این نرم‌افزار قابلیت مدل کردن رفتار‌های مختلف مواد مانند فلزات، پلاستیک‌ها، کامپوزیت‌ها، فوم‌ها، بتن مسلح، خاک، مواد منفجره، سیالات و مانند آن می‌باشد. به علاوه گستردگی تحلیل مسائل دینامیکی و استاتیکی با استفاده از بسته‌های Standard و Explicit بر توانایی‌های این نرم‌افزار افزوده است. با توجه به نیاز روزافزون صنعت کشور، فراگیری اصولی این نرم‌افزار از الزامات فارغ‌التحصیلان رشته مکانیک و عمران می‌باشد. کمبود منابع مناسب به زبان فارسی انگیزه اصلی نگارش این کتاب بوده که ماحصل تجربه تدریس چندین ساله در دانشگاه، پژوهشکده‌ها و صنایع مختلف است.
کتابی که پیش روی شماست از دو بخش تشکیل شده است. بخش اول که از ۷ فصل تشکیل شده، شامل معرفی روش اجزاء محدود، معرفی نرم‌افزار و قابلیت‌های آن و حل دو مثال ساده می‌باشد. در این ۷ فصل، کاربر با مفاهیمی هم‌چون تحلیل استاتیکی، تحلیل دینامیکی، المان‌بندی به روش پوسته‌ای و توپر و دیگر نکات پایه‌ای و کلیدی آشنا خواهد شد. در فصل چهارم تا هفتم کتاب دو مثال به صورت گام به گام حل شده و نحوه مدل کردن با آباکوس کاملاً تشریح شده است. مطالعه تمامی مطالب ارائه شده در بخش اول به افراد مبتدی و افرادی که آشنایی چندانی با ABAQUS ندارند توصیه می‌شود. مثال‌های این بخش به گونه‌ای طراحی شده است که کاربر در هر فصل بخشی از امکانات مدل‌سازی موجود در نرم‌افزار را فرا می‌گیرد. مطالعه بخش دوم کتاب که از فصل هشتم تا بیستم را شامل می‌شود، برای افراد حرفه‌ای و یا افرادی که مطالب بخش اول را کاملاً فرا گرفته‌اند مناسب است. در این بخش مثال‌هایی از نحوه مدل کردن کامپوزیت‌ها، مدل‌سازی انواع رفتار پلاستیک فلزات، تحلیل برخورد و سوراخ شدن هدف‌های فلزی (Perforation)، شکل‌دهی گرم فلزات، آنالیز مودال، انفجار و مانند آن شرح داده شده است. در این بخش نیز مثال‌ها به گونه‌ای تدوین شده‌اند که در هر فصل یک یا چند قابلیت نرم‌افزار معرفی می‌شود. به عنوان نمونه استفاده از مش‌بندی تطبیقی (Adaptive mesh) در فصل دهم شرح داده شده است و روش وارد کردن (Import) یک شکل خاص از یک نرم‌افزار CAD مانند Solidworks در فصل دوازدهم توضیح داده شده است. بنابراین مطالعه گام به گام مطالب و رعایت ترتیب برای فراگیری کل مطالب این کتاب امری لازم و ضروری است. در ابتدای هر مبحث جدید سعی شده است تا مختصری از تئوری مربوط به آن در یک فصل مجزا نگاشته شود. در پایان هر فصل نیز منابعی که مورد استفاده قرار گرفته‌اند ذکر شده است. کلیه مثال‌های ارائه شده در این کتاب بر اساس نگارش V6.11 و V6.12 نرم‌افزار تدوین شده است. در عین حال این مثال‌ها در محیط نگارش V6.13 و V6.14 نیز کاملاً قابل اجرا هستند.

برای مشاهده سایر مشخصات کتاب و خرید آن می توانید به لینک زیر مراجعه کنید:

کتاب تحلیل مسائل مهندسی به روش اجزا محدود با ABAQUS

درباره‌ی احسان عبدالهی

زندگی در صدف خویش گهر ساختن است ...

همچنین ببینید

برنامه‌ريزي فرآيند از طراحي تا تخمين هزينه توليد

معرفی کتاب برنامه‌ریزی فرآیند از طراحی تا تخمین هزینه تولید

امروزه سمت و سوی صنایع تولیدی در جهان استفاده از مهندسین مسلط بر فرآیندهای تولیدی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X