خانه / کاربردی برای مهندس های خلاق / معرفی کتاب “مرجع کامل طراحی PLANT با PDMS”، آموزش نرم افزار PDMS به زبان فارسی

معرفی کتاب “مرجع کامل طراحی PLANT با PDMS”، آموزش نرم افزار PDMS به زبان فارسی

 

  • توضیحات کتاب
  • فصل اول
  • فهرست

✅ آموزش نرم افزار PDMS به زبان فارسی

مرجع کامل طراحی PLANT با PDMS

مرجع کامل طراحی PLANT با PDMS
مرجع کامل طراحی PLANT با PDMS

بی ‏شک صنایع نفت، گاز و پتروشیمی‏ را می ‏توان صنایع برتر علمی‏ و اقتصادی قرن حاضر دانست. شواهد و قرائن سیاسی و اقتصادی در جهان امروز و تلاش دولتمردان، بنگاه‏ها و شرکت‏های خصوصی کوچک و بزرگ برای ورود به این عرصه و ارائه‏ خدمات، بر این گفته صحه می‏گذارد. در این میان، طراحی و مهندسی، پیش‏ نیاز مبرم و البته دیر شناخته شده‏ این صنایع است. کاری که در سال‏های اخیر با ورود نرم ‏افزارهای پیشرفته ‏کامپیوتری و پس از سال‏ها خو گرفتن به پکیج‏هایی همچون AutoCAD، کم کم جای خود را در پروژه‏ های نفت و گاز پیدا می‏کند. در کشور ما ایران نیز هر ساله ده ‏ها پروژه‏ متنوع در عرصه‏ نفت و گاز و پتروشیمی ‏توسط شرکت‏های خارجی و داخلی، طراحی، مهندسی و اجرا می‏شود. با وجود تجربیات گرانبهای مهندسین و پیمانکاران این عرصه، عدم مستندسازی و طراحی‏های اولیه‏ دقیق عموماً در فازهای اجرایی مشکلات عدیده‏ ای برای پیمانکاران و کارفرمایان ایجاد می‏کند به طوری که اکنون در بسیاری از نقاط جهان، پروژه‏ ها به دلیل طراحی‏های نادرست، دچار بازنگری‏های هزینه‏ بر شده و وقفه‏ های طولانی در به سرانجام رساندن این پروژه ‏ها به وجود آمده است. اینجاست که اهمیت توجه هرچه بیش‏تر به طراحی و مدل‏سازی اولیه و استفاده از نرم ‏افزارهای تخصصی در این زمینه نمود پیدا می‏کند.
???? آنچه که اکنون شاهد آن هستیم، ورود این نرم افزارهای تخصصی به عرصه‏ صنعت کشور است اما فقدان منابع آموزشی و مراجع علمی ‏مرتبط با این نرم ‏افزارها، برای متخصصین و مهندسین طراح و نیز برای دانش‏ آموختگان جویای کار به نوبه‏ خود مشکل بزرگی است. یکی از این نرم ‏افزارهای تخصصی که رفته رفته در اکثر شرکت‏های ایرانی نیز جای سایر بسته ‏های نرم افزاری مشابه خود را می‏گیرد، نرم ‏افزار PDMS است. این نرم‏ افزار محصول شرکت AVEVA و در زمره‏ کارآمدترین و قدرتمندترین نرم‏ افزارهای مدل‏سازی صنایع نفت، گاز و پتروشیمی‏ در دنیا است که در اکثر کشورها به عنوان اولین انتخاب در مقایسه با نرم افزارهای مشابه مورد استفاده قرار میگیرد. توانایی این نرم ‏افزار در مدل‏سازی همه جانبه و امکان گرفتن خروجی‏های متنوع، آن را در نوع خود منحصر به فرد کرده است.
???? مجموعه‌ آموزشی ما که اکنون جلد اول آن در اختیار شماست، به معرفی و آموزش نرم ‏افزار PDMS برای کاربردهای مختلف اعم از سطوح مقدماتی و پیشرفته پرداخته است. آموزش‏های این مجموعه‌ بر مبنای ساختار نرم افزار و اولویت کاربرد ماژول‏های آن تقسیم ‏بندی شده است.
???? جلد اول مشتمل بر شش فصل و روش آموزش گام به گام با انجام یک پروژه‏ واقعی است. پس از آشنایی کلی با نرم‏افزار در فصل اول، در فصل دوم انجام پروژه با آموزش دو کاربرد اصلی‏ترین بخش نرم افزار یعنی ماژول Design و کاربردهای Pipe Work و Equipment آغاز شده است. در فصل سوم مدل‏سازی کامل Structure و کاربردهای مختلف و متنوع آن آموزش داده شده است.
???? پس از مدل‏سازی سه بعدی قسمت‏های اصلی Plant، نوبت به گرفتن نقشه‏ های Detail، Plan‏ها و سایر مستندات فنی مورد نیاز کارفرما می‏رسد که در فصل چهارم و با آموزش ماژول Draft به آن پرداخته‏ ایم. فصل پنجم نحوه‏ گرفتن خروجی‏ها و Reportهای متنوع از اقلام پروژه را آموزش می‏دهد. در فصل پایانی کتاب، آموزش مدیریت پروژه و ساخت یک پروژه‏ واقعی را در ماژول Admin آموزش داده‏ ایم.
???? به همراه کتاب یک عدد CD شامل پروژه‏ انجام شده در کتاب ارائه می‏شود که در آخرین بخش فصل ششم نحوه‏ انتقال اطلاعات پروژه‏ حاضر به نرم ‏افزار آموزش داده شده است.
در جلد دوم این مجموعه، آموزش سایر کاربردهای ماژول Design ( مانند Hanger & Support و HVAC) و ماژول Draft ( مانند ADP، Draft Admin)، آموزش کامل ماژول‏های IsoDraft، Spooler و ماژول‏های کاتالوگ ‏نویسی (Paragon، Specon)، ماژول Administartion Lexicon و ماژول‏های Monitor، Propcon و نیز برخی نرم ‏افزارهای جانبی مانند PDMS Review و PDMS Catview ارائه خواهد شد و در مواقع لازم با برخی دستورات برنامه نویسی در PDMS آشنا خواهیم شد.

یکی از برترین و قدرتمندترین نرم‏ افزارهای مدل‏سازی Piping در جهان، نرم‌افزار PDMS می‏باشد. PDMS (Plant Design Management System)، محصول شرکت AVEVA (CADCENTRE سابق)، یک نرم‏ افزار انگلیسی می‏باشد. این نرم ‏افزار ما را قادر می‏سازد که یک مدل کاملاً سه بعدی از سایت‏های خود (واحدهای فرایندی، شیمی‏ و پتروشیمی، نفت و گاز و بخش‏های مختلف مکانیک شامل پایپینگ، تجهیزات، ساپورت‌ها، بخش‏های سازه‏ای و الکتریکال) توسط کامپیوتر تولید کرده، ویرایش کنیم. در ساخت این مدل اطلاعات زیادی مربوط به مکان، سایز و مشخصات، جنس و هندسه، شماره و tag هر بخش، ذخیره می‏شود. تمام این اطلاعات در دیتابیس‏های طبقه‏بندی شده‏ی نرم‏افزار نگه‏داری می‏شوند. هم‌چنین می‏توان انواع خروجی‏ها را از مدل سه بعدی و از انواع دیتابیس‏های آن اعم از نقشه‏ های planهای دو بعدی (Drawing)، نقشه‏های Isometric، انواع گزارش‏ها شامل لیستی از تجهیزات، لیست متریال (MTO) و مانند آن گرفت.
نرم‏افزار PDMS را می‏توان تحت شبکه نصب کرد تا کاربران همزمان روی قسمت‏های مختلف یک پروژه کار کنند. مدیریت پروژه در نهایت می‏تواند اطلاعات ذخیره شده در هر دیتابیس را Accept کرده و آن‏ها را به پروژه اضافه کند. هر کاربر می‏تواند ضمن طراحی بخش مربوط، اطلاعات و بخش‏های مختلف طراحی شده توسط کاربران دیگر را نیز مشاهده و از آن‏ها استفاده کند. نحوه‏ ی ارتباط بین دیتابیس‏ها را مدیر پروژه تعریف می‏کند.
نرم‏افزار PDMS امکانات بسیار زیادی برای قوی‏تر کردن طراحی و نیز طراحی مدل با کم‏ترین مشکلات در اختیار یک کاربر قرار می‏دهد:
۱- حفظ پیوستگی و ارتباط صحیح اطلاعات در طراحی:
انتخاب جنس و سایز اعضای یک سیستم Piping، بسیار وقت‏گیر و پر اشکال است. در PDMS تمام این اطلاعات در کاتالوگ ذخیره می‏شوند، به طوری که طراح قادر به تغییر آن‏ها نیست و تنها حق انتخاب دارد. همچنین برای یک خط مشخص در سیستم، نرم‏افزار به طور اتوماتیک مشخصات خط را بررسی و برای انتخاب عضو بعدی و جدید، انتخاب‏هایی معقول و منطقی را در اختیار کاربر قرار می‏دهد. این انتخاب از بین Specهای پیش‏فرض نرم‏افزار یا Specهای نوشته شده توسط کاتالوگ‏نویس پروژه برای انواع کاربردهای طراحی اعم از طراحی Piping، طراحی ساپورت و Hanger، طراحی HvAc، Cable Tray و طراحی Structure صورت می‏گیرد.
۲- بررسی اتصال صحیح بین اعضای یک سیستم Piping از جمله هم‏ترازی اعضا (Alignment)، طول صحیح fittingها و انتخاب صحیح Rating فلنج‏ها.
۳- جلوگیری از تداخل بین اعضا و گزارش تداخل‏های نامتعارف موجود در مدل (Clash checking)
۴- اندازه و Labelگذاری اتوماتیک تمام نقشه‏های دو بعدی برگرفته از مدل سه بعدی.
۱-۲ نحوه‏ی استفاده از نرم‏افزار PDMS برای طراحی یک Plant
مراحل اصلی انجام یک پروژه و طراحی کامل و دقیق آن برای تولید انواع مستندات مورد نیاز کار فرما به شرح زیر است:
۱- ساخت پروژه و تنظیمات مربوط به مدیریت پروژه و تیم‏های کاری
۲- ساخت کاتالوگ و Specهای مورد نیاز پروژه
۳- طراحی بخش‏های مختلف Plant
۴- چک کردن مدل از نظر پیوستگی و سایر خطاها (ماژول Design)
۵- تولید نقشه‏های مورد نیاز از مدل (نقشه‏های plot plan، ایزومتریک و planها)
۶- تولید گزارش‏های درخواستی برای بخش‏های مختلف خرید و مالی (MTO و مانند آن).
۱-۳ ماژول‏های PDMS
برای انجام مراحل مختلف طراحی یک Plant، نرم‏افزار PDMS ماژول‏های مختلفی را تعبیه کرده است (برای جلوگیری از تداخل کارها و نیز تقسیم وظایف بین تیم‏های مختلف طراحی یک Plant).
این ماژول‏ها به چهار گروه اصلی زیر تقسیم می‏شوند که هر گروه شامل چند ماژول می‏باشد:
گروه ۱- ماژول‏های طراحی
– ماژول Design
اصلی‏ترین ماژول طراحی یک Plant و دارای یک محیط سه بعدی طراحی با قابلیت‏های فراوان برای جانمایی و مشاهده‏ی مدل است. تمام قسمت‏های یک Plant در این ماژول ساخته می‏شوند. این ماژول با ماژول‏های کاتالوگ و Spec برای انتخاب المان‏های طراحی ارتباط مستقیم‏ دارد. در این ماژول می‏توان خطاهای طراحی، تداخل‏ها و مانند آن را چک کرد و گزارش‏های مختلفی را می‏توان از مدل به عنوان خروجی گرفت. طراحی‏های هر بخش را می‏توان در دیتابیس‏های تعبیه شده توسط Admin پروژه ذخیره کرد. این دیتابیس‏ها همگی از نوع Design هستند.
– ماژول Spooler
برای ساخت Spool از بخش‏های مختلف یک مدل است. هر Spool یک بخش آماده‏ای از Plant برای ساخت یک‏پارچه و محل به محل سایت می‏باشد. از Spoolهای مدل می‏توان در ماژول ISoDraft نیز استفاده کرد.
گروه ۲ ماژول‏های Drafting
– Draft

ماژول Draft برای ساخت Drawingهای اندازه و علامت‏گذاری شده‏ (Annotated) از بخش معینی از یک مدل در Scaleهای مختلف به کار می‏رود.
تمام این اطلاعات برای ساخت Drawing از مدل سه بعدی خوانده می‏شود و تمام اطلاعات تولید شده توسط این ماژول در دیتابیس Draft (دیتابیس از نوع PADD) ذخیره می‏شوند. تمام علایم در Drawingها (اعم از tag،Line number و…)، را می‏توان مستقیماً از مدل سه بعدی Design خواند و یا این‏که علایم جدیدی در محیط Draft ساخت. تمام تغییرات ایجاد شده برای مدل در محیط Design، نقشه‏ های تولید شده در Draft را نیز به طور اتوماتیک متأثر خواهد کرد.
– IsoDraft
برای تولید نقشه ‏های Isometric به همراه ابعاد، علایم و MTO مربوط ازمدل سه بعدی یا از Spool‏های تولید شده در ماژول Spooler است. اطلاعات این ماژول در دیتابیس‏هایی از نوع ISOD ذخیره می‏شود.
گروه ۳ ماژول‏های کاتالوگ‏نویسی
– Paragon
برای تولید یا ویرایش کاتالوگ‏های یک پروژه به صورت سه بعدی به کار می‏رود. کاتالوگ یک پروژه در PDMS، هندسه، اطلاعات مربوط به نحوه‏ اتصال، اطلاعات Obstruction و سایر اطلاعات جزئی و المان‏های steel work، Pipe work، HVAC و Cable Tray را تعیین می‏کند.
عموما” هر شرکت طراح، کاتالوگ‏های پروژه ‏های خاص خود را دارا می‏باشد. این کاتالوگ‏ها می‏توانند برای بسیاری از پروژه‏ های آن شرکت قابل استفاده باشند.
– Specon (دارای محیط Command line)
برای ساخت یا ویرایش Specهای مختلف از بین کاتالوگ‏ها به کار می‏رود. یک Spec، بخش معینی از یک کاتالوگ برای استفاده‏ خاص از آن است. مثلا” Spec خطوط فولاد ضد زنگ، خطوط pvc و پلی اتیلن.
اطلاعات مربوط به کاتالوگ‌نویسی در دیتابیس مربوط (از نوع CATA) ذخیره می‏شود.
گروه۴ ماژول‏های مدیریت پروژه
– Admin
مدیریت پروژه‏، ساخت یک پروژه و تعیین بخش‏های مختلف کاری آن و نحوه‏ ارتباط آن‏ها را بر عهده دارد.
برای هر پروژه، تیم‏های مختلف کاری تعریف می‏شود. هر تیم وظیفه معین دارد و خود دارای کاربران مربوط به خود است. برای نمونه تیم طراحی، تیم کاتالوگ نویسی، تیم مدیریت پروژه و مانند آن.
مدیریت پروژه، امکانات دیگری را برای merge کردن چندین پروژه، برای استفاده از دیتابیس‏های یک پروژه در پروژه‏ دیگر و غیره هم دارد. اطلاعات این ماژول در دیتابیس‏های System نگه‏داری می‏شود.
– Lexicon (دارای محیط Command line)
برای تعریف خواص مورد نظر کاربر (UDA: User-Defined Attributes) برای المان‏های مورد استفاده در طراحی یا کاتالوگ نویسی توسط مدیریت پروژه (یا هر کاربری که مدیر پروژه به او اجازه‏ این کار را داده باشد) به کار می‏رود. اطلاعات این ماژول در دیتابیس آن (از نوع Dictionary) ذخیره می‏شود.
گروه۵ سایر ماژول‏ها
– Propcon (دارای محیط Command)
برای ذخیره ‏سازی اطلاعات مربوط به متریال یک پروژه از قبیل مدول‏های یانگ، ضرایب متنی و غیره که برای انتقال یک پروژه به یک نرم‏افزار تحلیل تنش مانند CAESAR IIبه کار می‏رود.
– Monitor
برای مشاهده‏ کاربران جاری، پروژه‏ی جاری، دیتابیس‏های فعال پروژه و سایر اطلاعات در خصوص پروژه (به ویژه اگر PDMS تحت شبکه نصب شده باشد) به کار می‏رود.
همچنین کاربرد بسیار مهم آن در استفاده‏ معمولی نرم‏افزار، Switch کردن از یک ماژول به ماژول دیگر یا از یک User به User دیگر و نیز تغییر Password ورود به نرم ‏افزار برای یک User می‏باشد.
۱-۴ محصولات جانبی شرکت AVEVA برای طراحی Plant
● نرم ‏افزار Catview که به عنوان یک نرم افزار کمکی در ترکیب با ماژول‏های Specon و Paragon برای نوشتن و ویرایش انواع Spec به کار می‏رود.
● نرم ‏افزار Review که برای گرفتن عکس، فیلم و انیمیشن از مدل سه بعدی به کار می‏رود. می‏توان عناصر طبیعی مانند دریا و آسمان را هم به مدل اضافه کرد. این عمل در ماژول Design از منوی Utilities/Export امکانپذیر است که در بخش PDMS Review توضیح داده خواهد شد.
● VPE: Vantage Plant Engineering:
این نرم ‏افزار برای ذخیره ‏سازی اطلاعات مهندسی یک پروژه به کار می‏رود و دارای دو کاربرد اصلی است:
-VPE workBench
– VPE P & ID
● VPRM: Vantage Plant Resource management:
محصولی است برای کنترل پروژه‏ شامل کاربردهای اصلی زیر:
– material
– Documents
– progress
– Costs
در شکل‏های زیر ارتباط بین نرم افزارهای بالا را مشاهده میکنید.
● Stress-C خروجی اطلاعات شبکه‏ی Piping به نرم‏افزار تحلیل تنش CAESAR II.
● Stress-T خروجی اطلاعات شبکه‏ی Piping به نرم‏افزار تحلیل تنش Triflex.
● III PDMS Staad: خروجی اطلاعات شبکه‏ Piping به نرم‏افزار تحلیل تنش STAAD III.
● PDMS Router: تعیین اتوماتیک Route سیستم Piping.
● PDMS Global: نرم ‏افزاری با قابلیت نصب تحت شبکه.
● PDMS PE-Direct: برای ورود نقشه ‏های P&ID از نرم‏افزار Visio.

● PDMS ImPLANT-I: ورود اطلاعات از MicroStation.
● PDMS ExPLANT-I: Exportکردن اطلاعات به MicroStation.
آخرین ورژن نرم ‏افزار PDMS که به بازارهای اروپا وارد شده است، ورژن ۱۲ است که از نظر گرافیکی پیشرفت فوق ‏العاده ‏ای داشته و نیز قابلیت‏های جانبی و نرم افزارهای کمکی مانند
AVEVA Cable Design 12.0، AVEVA Multi DisciPline Supports 12،
AVEVA Outfitting 12، AVEVA P&ID 3D IntegraTor 12،
AVEVA P&ID Manager12 و AVEVA Pipe Stress Interface 12 به همراه آن ارائه شده است.
۱-۵ نصب نرم ‏افزار تحت شبکه
در نصب نرم ‏افزار تحت شبکه (PDMS GLOBAL) یک کامپیوتر به‏ عنوان SERVER انتخاب می‏شود. در یک درایو این SERVER یک فولدر PDMS ایجاد و آن را در شبکه، SHARE می‏کنیم. این فولدر را به عنوان یک MAP DRIVE با یک نام دلخواه (برای نمونه P) معرفی می‏کنیم. تمامی کامپیوترهای شبکه (LOCAL COMPUTERS : SEAT) باید از این فولدر یک MAP DRIVE تعریف کنند تا به لیست درایوهای آن‏ها نیز افزوده شود. اکنون در مسیر p:\ نرم ‏افزار PDMS را نصب می‏کنیم که سایر SEATها نیز آن را می‏بینند. اکنون SHORTCUT فایل PDMS.BAT را روی Desktop همه‏ SEATها قرار می‏دهیم تا از همه آن‏ها قابل اجرا باشد.

فصل ۱- آشنایی با نرم افزار PDMS و ساختار آن
۱-۱- مقدمه
۱-۲- نحوه‏ استفاده از نرم افزار PDMS برای طراحی یک Plant
۱-۳- ماژول‏های PDMS
۱-۴- محصولات جانبی شرکت AVEVA برای طراحی Plant
۱-۵- نصب نرم افزار تحت شبکه
فصل ۲- ماژول
Design- Pipe Work/Equipment
۲-۱- مقدمه
۲-۲- Pipework/ Equipment
۱-۲-۲- نحوه ذخیره سازی اطلاعات در دیتابیس ‏های طراحی
۲-۲-۲- ورود به ماژول Design
۲-۲-۳- قسمتهای مختلف محیط نرم افزار
۲-۲-۴- آغاز مدلسازی یک پروژه در Design
۲-۲-۵- مروری بر دستورات کاربردی در طراحی
۲-۲-۶- Data Consistency Check
۲-۲-۷- Session Comments
۲-۲-۸- مشاهده تغییرات در دیتابیس جاری (DB Changes)
۲-۲-۹- نکات مهم و حرفه ‏ای در انجام عملیات گرافیکی روی مدل ۳ بعدی
۲-۲-۹-۱- Selection
۲-۲-۹-۲- امکانات View
۲-۲-۹-۳- عملگر Model Editor
۲-۲-۹-۴- Quick pipe Routing در مد Model Editor
۲-۲-۹-۵- سایر امکانات مهم گرافیکی
۲-۲-۱۰- Properties
۲-۲-۱۱- ساخت المان‏های ۲ یا ۳ بعدی کمکی در محیط طراحی ۳ بعدی
۲-۲-۱۲- Claiming/Unclaiming
۲-۲-۱۳- DB Listing
۲-۲-۱۴- مشاهده نقشه Isometric یک مدل در محیط Design
۲-۲-۱۵- لیست- گروه- My Data
۲-۲-۱۶- تغییر آرایش ‏ساختار هایرارکی دیتابیس در PDMS
-۲-۱۷- ورود و سوییچ بین ماژول‏های PDMS
فصل ۳- ماژول Design- STRUCTURE
۳-۱- مقدمه
۳-۲- Beam & Columns
۳-۲-۱- مدلسازی Beam & Columns
۳-۲-۲- مروری بر دستورات کاربردی در طراحی Beam & Column
۳-۲-۳- لیست کلمات اختصاری SNode‏ها و P-Line‏های انواع پروفیل ها
۳-۳- PANELS & PLATES
۳-۳-۱- مقدمه
۳-۳-۲- مدلسازی Panel & Plate
۳-۳-۳- Penetration
۳-۳-۴- Panel Connection
۳-۴- Walls & Floors
۳-۵-ASL Modeller
۳-۵-۱- (Asscessways) Platform
۳-۵-۲- ساخت Penetration از صفحه کف Platform
۳-۵-۳- ساخت المانهای Stair (نردبان- پله)
۳-۵-۴- ساخت Ladder
۳-۵-۵- ساخت المانهای
KickPlate, Handrail, Post
۳-۵-۶- اصلاح جزئیات المانهای ASL
فصل۴- Draft
۴-۱- مقدمه
۴-۲- انواع Application‏ها در ماژول Draft
۴-۲-۱- کاربرد General
۴-۲-۲- کاربرد
ADP (Automatic Drawing Production)
۴-۲-۳- کاربرد Auto Draft:
۴-۲-۴- کاربرد AdministratiOn
۴-۳- کاربرد General
۴-۳-۱-‏هایرارکی دیتابیس Draft
۴-۳-۲- ساخت المان‏های‏ هایرارکی Draft DB
۴-۳-۳- View
۴-۳-۳-۱- انواع view
۴-۳-۴- ۳D view
۴-۳-۵- Labelling
۴-۳-۶- Dimensioning
۴-۳-۷- سایر امکانات کاربرد General
۴-۴- کاربرد ۲D Draft
۴-۴-۱-‏هایرارکی ۲D Draft
۴-۴-۲- ساخت المان‏های sheet Note/ View Note
۴-۵- Section Planes (S. P)
۴-۵-۱- مقدمه
۴-۵-۲- ساخت Section Plane
۴-۵-۳- Editکردن یک Section Plane
۴-۵-۴- Editکردن Plane‏های پلهدار (Stepped Planes)
۴-۵-۵- Showing the clipping0
۴-۶- کاربرد Auto Draft
۴-۶-۱- آشنایی با کاربرد Auto Draft
۴-۶-۲- Drawing Editor
۴-۶-۳- Frame Editor و Symbol Editor
فصل ۵- تولید گزارش در PDMS
۵-۱- مقدمه
۵-۲- انواع گزارش‏های
Template
۵-۳- تهیه یک گزارش به وسیله
Report Templates
۵-۴- ساخت یک Report
۵-۴-۱- تولید گزارش
۵-۴-۲- کنترل فرمت ستون
(Columns Layout)
۵-۴-۳- Sorting و Totalling
۵-۴-۳-۱- Sorting
۵-۴-۳-۲- Totalling
۵-۵- تولید گزارش‏های انتخابی (Selective Reports)
فصل ۶- ماژول ADMIN
۶-۱- آشنایی با ماژول ADMIN
۶-۲- دیتابیس‏ها در PDMS
۶-۲-۱- انواع دیتابیس در PDMS
۶-۲-۲- ارتباط بین DB‏های مدل (Model DBs )
۶-۳- پروژه
۶-۳-۱- ساختار یک پروژه در PDMS
۶-۳-۲- چگونگی ذخیره سازی DB‏ها در یک پروژه
۶-۴- المان‏های Admin
۶-۴-۱- Team و User
۶-۴-۲-دیتابیس
۶-۴-۳- MDBs
۶-۴-۴- Database Sessions،‏ BackTrack و Stamps
۶-۵- ایجاد یک پروژه در PDMS
۶-۶- ساخت المانهای اولیه Admin
۶-۶-۱- ساخت Team و User
۶-۶-۲- ساخت دیتابیس
۶-۶-۳- DataBase Set
۶-۶-۴- MDBs (MULTI DATABASES)
۶-۶-۵- MultiWrite Database Extracts (MW DB)
۶-۷-Extracts
۶-۷-۱- انواع Extracts
۶-۷-۲- مزایای Extractنسبت به یک DB MW ساده
۶-۷-۳- خانواده Extract
۶-۷-۴- نحوه کار با Extract‏ها
۶-۷-۵- Refreshing
۶-۷-۶- Flushing
۶-۷-۷- Release، ISSUE، DROP
۶-۷-۸- ساخت Extract DB
۶-۷-۹- نامگذاری و شماره DB Extract
۶-۷-۱۰- Working Extracts (WE)
۶-۷-۱۰-۱- استفاده از Working Extracts
۶-۷-۱۰-۲- Issue کردن از یک Working Extract
۶-۷-۱۱- کنترل کردن Extract
۶-۷-۱۲- Variant Extracts (VE)
۶-۷-۱۳- Extract Sessions
۶-۷-۱۴- Revert کردن Extract‏ها
۶-۷-۱۵- Merge کردن تغییرات برای Extracts
۶-۷-۱۶- Expunging
۶-۸- Stamp
۶-۸-۱- آشنایی با Stamp
۶-۸-۲-‏هایرارکی Stamp
۶-۸-۳- ساخت Stamp
۶-۸-۴- Modify کردن خواص Stamp
۶-۹- Data Access Control: DAC
۶-۱۰- تعریف ACR، Role و Scope
۶-۱۰-۱- Role
۶-۱۰-۱-۱- ساخت Roleو Perop

۶-۱۰-۲- ساخت Scope
۶-۱۰-۳- ACR‏ها و گروه‏های ACR
۶-۱۱- مدیریت پروژه در ماژول Admin
۶-۱۱-۱- Replicate کردن پروژه
۶-۱۱-۲- Expunge
۶-۱۱-۳- Merge و Backtrack کردن Session‏های دیتابیس‏ها
۶-۱۱-۳-۱- Merge
۶-۱۱-۳-۲- Backtracking
۶-۱۱-۴- تعریف فونت‏های پروژه
۶-۱۱-۵- اصلاح ماژول‏های نرم افزار
۶-۱۱-۶- ماکروهای بین دیتابیس‏ها (Inte-DB- Macros)
۶-۱۱-۷- دیتابیس‏های توزیعی
۶-۱۱-۸- (DICE) Data Integrating Checking
۶-۱۱-۹- Reconfiguration
۶-۱۱-۹-۱- روشهای کپی کردن دیتابیس‏ها
۶-۱۱-۹-۲- دستور Reconfiguration
۶-۱۱-۹-۳- انتقال اطلاعات بین چندین پروژ
۶-۱۱-۱۰- سایر امکانات مدیریت پروژه

 

جهت تهیه این کتاب به لینک زیر مراجعه کنید:

خرید کتاب مرجع کامل طراحی PLANT با PDMS

درباره‌ی احسان عبدالهی

زندگی در صدف خویش گهر ساختن است ...

همچنین ببینید

تحلیل مسائل مهندسی به روش اجزا محدود با ABAQUS

معرفی کتاب تحلیل مسائل مهندسی به روش اجزا محدود با ABAQUS

یکی از کتاب های جامعی که در زمینه آموزش نرم افزار آباکوس – ABAQUS منتشر شده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X