خانه / آموزشی های اختصاصی مهندس کلاب / یادگیری پایتون را از کجا شروع کنیم؟ – بخش اول: معرفی

یادگیری پایتون را از کجا شروع کنیم؟ – بخش اول: معرفی

معرفی زبان برنامه نویسی پایتون

پایتون (به انگلیسی: Python) یک زبان برنامه‌نویسی همه منظوره، سطح بالا، شیءگرا و مفسر است که توسط خودو فان روسوم (بههلندی: Guido van Rossum) در سال ۱۹۹۱ در کشور هلند طراحی شد.

فلسفهٔ ایجاد آن تأکید بر دو هدف اصلی خوانایی بالای برنامه‌های نوشته شده و کوتاهی و بازدهی نسبی بالای آن است. کلمات کلیدی و اصلی این زبان به صورت حداقلی تهیه شده‌اند و در مقابل کتابخانه‌هایی که در اختیار کاربر است بسیار وسیع هستند.

بر خلاف برخی زبان‌های برنامه‌نویسی رایج دیگر که بلاک‌های کد در آکولاد تعریف می‌شوند (به‌ویژه زبان‌هایی که از گرامر زبان سی پیروی می‌کنند) در زبان پایتون از فاصله و جلوبردن متن برنامه برای مشخص کردن بلاک‌های کد استفاده می‌شود. به این معنی که تعدادی یکسان از فاصله در ابتدای سطرهای هر بلاک قرار می‌گیرند، و این تعداد در بلاک‌های کد درونی‌تر افزایش می‌یابد. بدین ترتیب بلاک‌های کد به صورت خودکار ظاهری مرتب دارند.

پایتون مدل‌های مختلف برنامه‌نویسی (از جمله شیء گرا و برنامه‌نویسی دستوری و تابع محور) را پشتیبانی می‌کند و برای مشخص کردن نوع متغییرها از یک سامانهٔ پویا استفاده می‌کند.

این زبان از زبان‌های برنامه‌نویسی مفسر بوده و به صورت کامل یک زبان شی‌گرا است که در ویژگی‌ها با زبانهای تفسیری پرل، روبی، اسکیم،اسمال‌تاک و تی‌سی‌ال مشابهت دارد و از مدیریت خودکار حافظه استفاده می‌کند. پایتون پروژه‌ای آزاد و متن‌باز توسعه‌یافته‌است و توسط بنیاد نرم‌افزار پایتون مدیریت می‌گردد.

این زبان برنامه نویسی با داشتن کتابخانه های گسترده (library)روشهای بسیار قدرتمند و حرفه ای را برای کار با زبانها و ابزار های مختلف به آسانی فراهم می کند. متن باز (اوپن سورس) بوده و یادگیری و استفاده از آن در عرض چند روز ممکن است . کد های نوشته شده در این زبان در محدوده وسیعی از پلتفرم ها مانند لینوکس ، ویندوز ، مک ، و حتی گوشی های موبایل قابل اجرا است .

جالب است بدانید که در حال حاضر، زبان برنامه نویسی پایتون یکی از محبوب‌ترین زبان‌های برنامه نویسی دنیا است هم طرفداران در میان مبتدیان دارد و هم شیفتگان در میان حرفه‌ای ها! و شرکت های برزگی همچون گوگل از این زبان برای موتور جستجوی گوگل و یوتیوب استفاده می‌کنند و این نشان از موفقیت این زبان برنامه نویسی سطح بالا دارد. از جمله دیگر سایت‌هایی که با استفاده از زبان برنامه نویسی پایتون طراحی شده‌اند می‌توان به سایت Quora که یک جامعه ی مجازی پرسش و پاسخ است، تحلیل داده‌های سرویس موسیقی Spotify، نرم‌افزار دسکتاپ Dropbox
زبان برنامه نویسی پایتون یک زبان برنامه نویسی چند منظوره است و همان‌طور که از نمونه نرم افزارهای نوشته شده با این زبان که در بالا به آن‌ها اشاره شد مشخص است، از این زبان از طراحی سایت‌های دینامیک گرفته تا تحلیل داده‌ها و نرم افزارهای دسکتاپ می‌توان استفاده نمود.
در چند پست آینده، سعی میکنم که برخی مشکلات و پیچیدگی هایی که ممکن است در حین یادگیری زبان پایتون با آن مواجه شوید را بیان کنم. و همچنین چند منبع برای یادگیری پایتون نیز معرفی کنم.

پایتون ۲٫۷ یا ۳x ؟ پایتون را از کجا باید شروع کنیم؟

این سوال احتمالا اولین سوالی است که در ابتدای یادگیری با آن مواجه میشوید و متاسفانه جواب به این سوال چندان راحت نیست. در تمام سایت های مرتبط با پایتون، حداقل یک پست در رابطه با این سوال دیده میشود. برای مشاهده جواب به این سوال در سایت رسمی پایتون از این لینک استفاده کنید. در سایت های دیگری مثل StackOverFlow و Quora نیز این سوال مطرح شده است.

در سایت رسمی پایتون، جواب کوتاه به این سوال به این گونه مطرح شده است:

Short version: Python 2.x is legacy, Python 3.x is the present and future of the language

آخرین نسخه از پایتون ۲، در اواسط سال ۲۰۱۰ منتشر شد. و پایتون ۳ در سال ۲۰۰۸ معرفی شد و در زمان نوشتن ابن پست، نسخه ۳٫۶ به عنوان ورژن اصلی استفاده میشود. بنیاد نرم افزار پایتون طی بیانیه ای اعلام کرده است ورژن ۲٫۷ به صورت گسترده بروزرسانی نمیشود اما تا مدت طولانی پشتیبانی میشود. از طرفی بسیار از شرکت های بزرگ مثل google که در حال استفاده از نسخه ۲ هستند، بدلیل دشواری و زمانبر بودن تولید برنامه ها برای نسخه ۳، تا چندین سال آینده به استفاده از نسخه ۲ مشغول خواهند بود.

در مقابل، نسخه ۳ هم اکنون در حال توسعه میباشد و ویژگی های جدیدی در هر بروزرسانی به آن اضافه میشود. اما بعضی کتابخانه ها و ماژولها، هنوز برای ورژن ۳ تعریف نشده اند. همچنین بعضی ویژگی ها فقط برای نسخه ۳ تعریف شده اند.

بهترین توصیه ای که میشود به کسانی که در ابتدای راه هستند کرد، این است که خواسته های خود و پروژه خود را مد نظر قرار دهند. در صورتی که میتوانند از نسخه ۳ برای رفع این نیازها استفاده کنند، به یادگیری این نسخه بپردازند. اما اگر برای مثال نیاز به استفاده از Google App Engine دارید و یا هاست و سروری که قصد استفاده از آن را دارید فقط پایتون ۲٫۷ را پشتیبانی میکند، البته که باید نسخه ۲٫۷ را شروع کنید.

اما به یاد داشته باشید، تفاوت بین نسخه های ۲٫۷ و ۳x چندان زیاد نیست و با اندکی مطالعه و تمرین میتوانید از نسخه ای به نسخه دیگر مهاجرت کنید.

برای اطلاعات بیشتر، لینک پاسخ های کاربران سایت Quora و StackOverFlow به این سوال برای شما قرار داده شده است.

:Quora

?As someone interested in learning Python, should I start with 2.x or go straight to 3.x

?Is it better to use Python 2 or 3 in 2016

:StackOverFlow

?python 2.x or 3.x

?New project: Python 2 or Python 3

?Confused about the choice between Python 2 vs Python 3

?Why do people hesitate to use Python 3

اما با تمام این تفاسیری که گفته شد، اکثر برنامه های آموزشی که از طریق اینترنت قابل دسترسی هستند و بسیاری از کتاب ها با آموزش پایتون ۳ میپردازند.

شروع یادگیری 

زبان پایتون، یک زبان همه منظوره است. یعنی میتوان برای نوشتن همه نوع برنامه ای از آن استفاده کرد. برای شروع کار یادگیری پایتون، بهتر است با Python 3 Essential Training شرکت لیندا شروع کنیم. در این دوره آموزش با اصول برنامه نویسی پایتون آشنا میشویم و قابلیتهای ابتدایی آن به ما معرفی میشوند. در ابتدای آموزش، نرم افزار Eclipse به عنوان محیط توسعه نرم افزارهای پایتون معرفی میشود و برای کدنویسی آماده میشود. در ادامه آموزش، مفاهیمی مثل متغییرها، شی گرایی، نحوه ساخت تابع و کلاس و .. توصیح داده میشوند.

برای دانلود دوره روی Python 3 Essential Training کلیک کنید.

در صورتی که ترجیح میدهید که با نوشتن کد به یادگیری بپردازید میتوانید از سایت Code Academy استفاده کنید. سایت Learn Python نیز محیطی همانند سایت Code Academy برای آموزش آماده کرده است. در سایت Learn Python، بخشی نیز جهت آشنایی با کتابخانه ها و ماژولهای Numpy و Pandas وجود دارد. این کتابخانه ها قابلیتهایی شبیه به نرم افزار متلب برای محیط پایتون ایجاد میکنند. 

هم چنین برای کسانی که میخواهند با استفاده از گوشی هوشمند خود شروع به یادگیری پایتون کنند، نرم افزار Solo Learn گزینه خوبی میباشد.

یکی دیگر از منابع مفید آموزشی، سایت Edx است. در این سایت آموزشهای متعددی برای یادگیری پایتون به رایگان قرار داده شده است. یکی از آموزشهای مفید این سایت Introduction to Programming Using Python است. این آموزش توسط دانشگاه تگزاس برای سایت Edx آماده شده است. 

استفاده از منابع بالا برای شروع یادگیری پایتون کافی است. اما اگر با منابع انگلیسی رابطه خوبی ندارید، میتوانید از سایت های فارسی زیر استفاده کنید.

در صورتی که هم طرفدار خواندن کتاب هستید میتوانید از کتاب “از این پس پایتون” استفاده کنید. این کتاب در ۲۱ فصل و ۳۳۴ صفحه تالیف شده است.

همچنین سایت سکان آکادمی،در قالب ۷ فصل آموزش پایتون برای علاقمندان آماده کرده است (این آموزش تکمیل نشده است).

در صورتی که تمایل به استفاده از آموزشهای ویدیویی فارسی دارید، میتوانید به سایت فرادرس نیز مراجعه کنید. لینک برخی از آموزشهای سایت فرادرس در ادامه قرار داده شده است.

آموزش نحوه نصب و راه اندازی پایتون (رایگان) مدت زمان: ۱۹ دقیقه 

آموزش برنامه نویسی پایتون

آموزش تکمیلی برنامه نویسی پایتون (۵ ساعت و ۱۲ دقیقه)

 

درباره‌ی سروش جواهریان

همچنین ببینید

استخدام ۷ ردیف شغلی در یک هولدینگ تولیدی صنعتی معتبر در تهران

یک هولدینگ تولیدی صنعتی با بیش از ۳ دهه فعالیت اقتصادی ، در حوزه های …

یک نظر

  1. سلام خسته نباشین. من تنها اصول اولیه برنامه نویسی بلدم اونهم در حد الگوریتم و فلوچارت با متلب کمی کار کردم الان شروع کردم به یادگیری پایتون با کتاب از این پس پایتون . ترسم از اینه برنامه هایی که کدهاشون خیلی زیاده نتونم برای برنامم بنویسم و نتونم . شما پیشنهادی برای اینکار دارین؟
    راستی مطلبتون خیلی خوب بود واقعن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X